Wymiana not, dotyczących układu polsko-niemieckiego w przedmiocie wymiaru sprawiedliwości.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE.
z dnia 20 września 1920 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje niniejszem do wiadomości, że w dniu 30 września b. r. wystosował Wyższy Tajny Radca Sprawiedliwości, Dr. Crusen, pełnomocnik niemiecki w sprawie układów polsko-niemieckich o przejęciu wymiaru sprawiedliwości do polskich pełnomocników Pod-Sekretarza Stanu p. Seydy i Szefa Departamentu p. Prądzyńskiego notą, zawierającą interpretację pewnych postanowień podpisanego d. 20 września b. r. w Poznaniu polsko-niemieckiego Układu w przedmiocie przejęcia wymiaru sprawiedliwości. Treść wspomnianej noty została przez pełnomocników polskich przyjętą do wiadomości z zaznaczeniem zgody Rządu Polskiego na proponowaną interpretację, o czem oficjalnie zawiadomiony został pełnomocnik niemiecki notą z d. 23 października b. r. Tenor wymienionych not załącza się.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

(Przekład).

NIEMIECKI PEŁNOMOCNIK

dla zawarcia układu pomiędzy Rzeszą Niemiecką i Rzeczpospolitą Polską w przedmiocie przejęcia wymiaru sprawiedliwości.

Berlin W. 8. d. 30 września 1920.

Wielce Szanowny Panie Podsekretarzu Stanu!

Wielce Szanowny Panie Szefie Departamentu!

Nawiązując do uskutecznionego w dniu 20 września b. r. podpisania niemiecko-polskiego układu w przedmiocie przejęcia wymiaru sprawiedliwości, mam zaszczyt oznajmić Panom w imieniu Niemieckiego Rządu co następuje:

1)
Rząd Rzeszy Niemieckiej jest zgodny z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w tem, że jako "właściwość wyłączną" po myśli § 4, ustępu 2 artykułu 1 powołanego układu, rozumie się tylko właściwość rzeczową.
2)
Rząd Rzeszy Niemieckiej jest także zgodny z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w tem, iż wraz z przewidzianą w § 9 ustępie 2 artykułu 3 układu zmianą w nadzorze państwowym nad fideikomisem, przechodzi także prawo do przeprowadzenia zmian prawa materjalnego, w stosunku do tychże fideikomisów, atoli z zastrzeżeniem praw obu Rządów do wydania lub wzajemnego ułożenia przed lub przy zawarciu układu o zmianie nadzoru państwowego, osobnych przepisów w przedmiocie rozdzielenia majątku fideikomisowego.
3)
Obie strony układające się są zgodne w tem, że wymienione na wstępie § 8 artykułu 2 układu ograniczenie, wyklucza zastosowanie postanowienia jedynie w odniesieniu do tych skazanych, przeciw którym postępowanie karne zawisło dopiero po chwili przejścia wymiaru sprawiedliwości. Postanowienie winno być zresztą stosowane-zgodnie z dotychczasową praktyką-także w odniesieniu do tych. skazanych, którzy w chwili przejęcia wymiaru sprawiedliwości byli już prawomocnie skazani.
4)
Rząd Rzeszy Niemieckiej suponuje zgodę Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, odnosząc postanowienie § 4 artykułu 4 układu, na czas aż do przejścia wymiaru sprawiedliwości, tylko do oświadczeń tych osób, które przebywały w czasie, w którym dane oświadczenie miało być złożone, nie tylko po drugiej stronie [późniejszej granicy, ale zarazem po drugiej stronie linji bojowej lub demarkacyjnej.

Pozwalam sobie najuprzejmiej prosić o możliwie spieszne potwierdzenie odbioru tej noty, oraz o wyrażenie zgody Panów z zapatrywaniem w nocie wyrażonem.

Proszę przyjąć, Panie Podsekretarzu Stanu i Panie Szefie Departamentu, zapewnienia mego wysokiego szacunku.

Wyższy Tajny Radca Sprawiedliwości.

Do Polskich Pełnomocników dla zawarcia układu pomiędzy Rzeszą Niemiecką i Rzecząpospolitą Polską w przedmiocie przejęcia wymiaru sprawiedliwości, Pana Podsekretarza Stanu Dr. Seydy i Pana Szefa Departamentu Dr. Prądzyńskiego w Poznaniu.

ZAŁĄCZNIK  2

Ministerstwo byłej dzielnicy

pruskiej, departament sprawiedliwości.

Poznań, dnia 23 października 1920 r.

Liczb. dz. 4 Ib 31751/20.

Pełnomocnicy Polscy dla zawarcia

układu polsko-niemieckiego

w przedmiocie przejęcia wymiaru sprawiedliwości.

Wielce Szanowny Panie Wyższy Tajny Radco Sprawiedliwości!

Potwierdzamy jak najuprzejmiej odbiór noty Jaśnie Wielmożnego Pana z dnia 30 września 1920 - I 19304a - przesłanej nam razem z pismem p. Niemieckiego Generalnego Konsula w Poznaniu z dnia 22 października 1920 i mamy zaszczyt donieść, że przyjmujemy z zadowoleniem do wiadomości, że Rząd Niemiecki zgodził się na interpretacją umowy, wyłuszczoną w punkcie 1 i 2 noty, a oświadczamy zgodą Rządu Polskiego co do interpretacji nadanej umowie przez Rząd Niemiecki w kwestjach wyłuszczonych w punkcie 3 i 4 noty.

Zechciej Pan, Panie Wyższy Tajny Radco Sprawiedliwości, przyjąć wyrazy naszego wysokiego poważania.

Do

Niemieckiego Pełnomocnika dla zawarcia układu polsko-niemieckiego w przedmiocie przyjęcia wymiaru sprawiedliwości P. Wyższego Tajnego Radcy Sprawiedliwości

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.120.796

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Wymiana not, dotyczących układu polsko-niemieckiego w przedmiocie wymiaru sprawiedliwości.
Data aktu: 20/09/1920
Data ogłoszenia: 31/12/1920
Data wejścia w życie: 15/01/1921