- Rocznie na oddziale ginekologiczno-położniczym mieliśmy 550 porodów – mówi Mirosław Siudak, rzecznik prasowy Szpitala Wojskowego w Szczecinie. – To bardzo mało, a stałe koszty funkcjonowania jednostki ponosimy niezależnie od liczby procedur. Same zabiegi ginekologiczne nie wystarczyły do tego, aby utrzymać oddział. Od kilku lat przynosił on około milina złotych rocznie straty.
Dyrekcja placówki podjęła więc decyzję o zamknięciu oddziału ginekologii i położnictwa oraz neonatologii od stycznia 2014 roku. Pomieszczenia, które pozostały po oddziałach, zostaną wykorzystane dla innych funkcjonujących w tym szpitalu jednostek. Nie jest planowane otwieranie nowych. Główną przyczyną jest konieczność dostosowania pomieszczeń do aktualnych wymogów, co wymaga poniesienia określonych nakładów finansowych. Dotyczy to między innymi warunków sanitarnych, wielkości pomieszczeń itd. Nowe przepisy trzeba stosować przy otwieraniu nowych oddziałów, dotychczas działające mają czas na dostosowanie się do nich do roku 2016. Szpital nie planuje także otwarcia na przykład oddziału geriatrycznego.
- Przede wszystkim mielibyśmy problem z zatrudnieniem wymaganego personelu, na rynku brakuje geriatrów – mówi Mirosław Siudak. – Poza tym finansowanie usług z tego zakresu przez NFZ jest niewysokie.
Od lipca 2014 roku w placówce przestanie także funkcjonować poradnia fizjoterapeutyczna. Szpital nie przystąpi do konkursu ogłaszanego przez NFZ na świadczenia ambulatoryjne w tym zakresie. Według informacji szpitala poradnia przynosiła 200 tysięcy zł straty rocznie.
Według rzecznika prasowego placówki, na razie nie jest planowane zamykanie innych jednostek w tym szpitalu.
109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ mieści się przy ulicy Piotra Skargi 9-11 w centrum Szczecina. Przed wojną był tu szpital położniczo-ginekologiczny, wybudowany w latach 1929 – 1931.
Obecnie placówka prowadzi oddziały: wewnętrzny, dermatologiczny, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej, rehabilitacyjny, urologiczny, otolaryngologiczny, kardiologiczny, hematologii, endokrynologii i terapii izotopowej, anestezjologii i intensywnej terapii. Posiada także zintegrowany blok operacyjny, pracownie diagnostyczne i przychodnię. Oferuje usługi w zakresie medycyny pracy i stomatologii. Kontrakt szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2014 wynosi 37 009 775,28 zł.
Szczecin: szpital zamyka oddziały i poradnie, które przynoszą straty
109 Szpital Wojskowy w Szczecinie od stycznia 2014 roku zamknął oddział ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny. Od lipca podobna decyzja dotyczy poradni fizykoterapii. Powodem są straty finansowe, jakie przynoszą szpitalowi te jednostki.