Zaproponowana w piątek 7 sierpnia 2015 roku poprawka Senatu eliminuje ryzyko dowolności przy stwierdzaniu prawa do wykonywania zawodu. W poprzednich zapisach pojawiało się sformułowanie „mogą uzyskać”.
Nowelę ustawy - wraz z poprawkami - poparło 78 senatorów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Kolejna poprawka doprecyzowuje obowiązki cudzoziemców zanim uzyskają prawo do wykonywania zawodu w Polsce. Jednocześnie skreślono zapis, że cudzoziemiec, który posiadał prawo do wykonywania zawodu w Polsce, ale miał przerwę w jego wykonywaniu na czas dłuższy niż 5 lat, będzie musiał uzyskać ponowne zezwolenie na pracę, na czas odbycia przeszkolenia.
Pozostałe poprawki przyjęte przez Senat mają charakter redakcyjny. Teraz poprawki oceni Sejm.
Nowe przepisy są próbą rozwiązania kilku problemów, między innymi niedostatecznego udziału pielęgniarek i położnych w kadrze dydaktycznej w ramach kształcenia innych zawodów medycznych oraz niemożność prowadzenia przez pielęgniarki i położne zajęć dydaktycznych bez obawy o utratę prawa do wykonywania zawodu.
Wśród problemów, które ma uregulować nowela, wymieniono również utrudniony dostęp cudzoziemców do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce oraz niedobór osób wykonujących te zawody w naszym kraju.
W dotychczas obowiązującej ustawie działalność dydaktyczna traktowana była jako wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej tylko wtedy, jeśli dotyczyła ona kształcenia i doskonalenia pielęgniarek i położnych. Jeśli pielęgniarka prowadziła zajęcia w ramach kształcenia osób wykonujących inne zawody medyczne, np. ratowników medycznych, nie było to traktowane jako wykonywanie zawodu. Nowela ma to zmienić.
Pielęgniarka lub położna, która nie wykonuje zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie, ma obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową izbę pielęgniarek i położnych i odbyć przeszkolenie. W noweli doprecyzowano między innymi, że okres przeszkolenia (trwa ono nie dłużej niż 6 miesięcy) wlicza się do okresu wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.
Nowela przewiduje, że pielęgniarka lub położna, która zamierza zaprzestać wykonywania zawodu przez określony czas, powinna zgłosić ten zamiar właściwej izbie pielęgniarek i położnych, z podaniem przewidywanego okresu niewykonywania zawodu. Dzięki temu, jak wskazywali autorzy projektu, samorząd będzie dysponował pełniejszą wiedzą na temat aktywnych zawodowo członków. Umożliwi to również precyzyjne ustalenie okresu niewykonywania zawodu.
Wprowadzono też rozwiązanie, zgodnie z którym odbycie stażu adaptacyjnego we wskazanym podmiocie leczniczym można uznać za równoznaczne z odbyciem przeszkolenia. Tym samym, w praktyce czas szkoleń cudzoziemców - pielęgniarek i położnych zamierzających wykonywać czasowo lub na stałe w Polsce zawód - skróci się. Rozwiązanie to, jak zaznaczono, ma dotyczyć wyłącznie cudzoziemców, którzy zamierzają podjąć wykonywanie zawodu po przerwie trwającej łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat przed przeniesieniem się do Polski.
Nowela przewiduje też zmiany w ustawie o systemie oświaty. Szkoła publiczna ma obecnie obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Praktyka pokazała, że obowiązek ten jest realizowany w zróżnicowany sposób, często zapewniając jedynie pomieszczenie. W projekcie wskazano więc, że gabinety te będą musiały być odpowiednio wyposażone.
Do noweli wprowadzono też zapisy dotyczące wystawiania recept przez pielęgniarki i położne, co ma być możliwe od 2016 roku - te z nich, które będą posiadać dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, a także posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, będą miały prawo wystawiać recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne do kontynuacji leczenia. Warunkiem będzie ukończenie przez nie specjalistycznego kursu w tym zakresie. (pap)