Obecnie badania są oferowane nieodpłatnie pacjentom szpitala, z którym spółka podpisała umowę. Pozostali pacjenci muszą za badania płacić.
- Uruchomienie pracowni polepszy diagnostykę naszych pacjentów – podkreśla dr Sławomir Święchowicz, prezes rudzkiego szpitala. - Możliwość realizacji badań rezonansem magnetycznym na miejscu skróci czas oczekiwania na badanie. Poza tym będziemy mogli w ten sposób diagnozować tych pacjentów, których transport do innych jednostek był niewskazany z uwagi na stan zdrowia – dodaje. Dostępność pracowni na miejscu wiąże się też ograniczeniem kosztów związanych z transportem chorych na badania rezonansem do miast ościennych. Skróci się też czas hospitalizacji pacjentów. - W praktyce wygląda to tak, że im szybciej wykonane są dokładne badania, tym szybciej można ustalić plan leczenia poszczególnych osób. Czas pobytu pacjentów w naszym szpitalu skróci się zatem o okres oczekiwania na diagnostykę rezonansem w innej placówce – zaznacza dr Święchowicz.
W województwie śląskim jest około 20 pracowni rezonansu magnetycznego, zlokalizowanych głównie w największych centrach medycznych. Urządzenie funkcjonujące w Rudzie Śląskiej jest jednym z najnowocześniejszych tego typu.
Czytaj: Nowy rezonans magnetyczny działa w Świętokrzyskim Centrum Onkologii>>>
- To wysokopolowy aparat marki Siemens Avanto, uznawany za „złoty standard” z powodu najwyższej jednorodności pola magnetycznego wśród wszystkich aparatów dostępnych na rynku. Umożliwia to zobrazowanie większego obszaru badania niż dotychczas, w tym całego ciała – tłumaczy Jakub Połetek.Ponadto bogate wyposażenie systemu w cewki odbiorcze daje ponadprzeciętną jakość obrazów, na przykład 15-kanałowa cewka kolanowa pozwala na uwidocznienie najdrobniejszych struktur chrząstki stawowej.
Resonica prowadzi także pracownie diagnostyki obrazowej w Tarnowskich Górach, na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera oraz w Siemianowicach Śląskich w budynku przychodni lekarskiej Alfamed.
Szpital w Rudzie Śląskiej prowadzi 15 oddziałów, rocznie ma około 20 tysięcy hospitalizacji, udziela 45 tysięcy wizyt w poradniach specjalistycznych i 25 tysięcy porad w izbie przyjęć. W placówce wykonywanych jest rocznie ponad 4 tysiące zabiegów operacyjnych. Kontrakt placówki na rok 2016 zawarty z Narodowym Funduszem Zdrowia ma wartość 62 mln zł.