Ma to dotyczyć również działań podejmowanych przez pracowników Inspekcji przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia. A termin wejście ustalono w projekcie na dzień po dniu ogłoszenia.
Dodatek specjalny - przyznawany raz w miesiącu
Chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie trybu przyznawania pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykonującym czynności kontrolne dodatku specjalnego do wynagrodzenia oraz wysokości tego dodatku, z 5 lipca 2002 r. Zgodnie z nim pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykonującym czynności kontrolne jest przyznawany miesięczny dodatek specjalny do wynagrodzenia, zwany dalej "dodatkiem specjalnym".
Ma on być przyznany za czynności takie jak:
- opracowywanie planów kontroli;
- przeprowadzanie kontroli, w tym: dokonywanie - przy ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - kontroli terenów przeznaczonych na lokalizację obiektów budowlanych, a także kontroli przy zmianie sposobu użytkowania obiektów budowlanych,kontrolę obiektów budowlanych w trakcie budowy, uczestniczenie w czynnościach odbioru obiektów budowlanych, czynności związane z uzgadnianiem dokumentacji projektowej w zakresie wymagań higienicznych i zdrowotnych, pobieranie próbek do badań laboratoryjnych oraz przeprowadzanie badań i analiz laboratoryjnych, badań i pomiarów środowiskowych, dokonywanie ocen i analiz epidemiologicznych w ogniskach zachorowania na choroby zakaźne;
- opracowywanie dokumentacji z dokonanych czynności związanych z przeprowadzoną kontrolą,
- wizytacje związane z nadzorowaniem i monitorowaniem przebiegu programów i działań oświatowo-zdrowotnych w zakresie promocji zdrowia.
Dodatek taki przyznaje:
- Główny Inspektor Sanitarny - państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu i zastępcy państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu i zastępcy państwowego granicznego inspektora sanitarnego;
- państwowy wojewódzki inspektor sanitarny - państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu i zastępcy państwowego powiatowego inspektora sanitarnego;
- państwowy wojewódzki, państwowy powiatowy i państwowy graniczny inspektor sanitarny - pracownikom odpowiednio wojewódzkiej, powiatowej i granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Czytaj: Do apteki w przychodni wejście wciąż utrudnione>>
Co się zmienia?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość dodatku specjalnego to do 25 proc. wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Ministerstwo Zdrowia proponuje by w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii dodatek specjalny za czynności kontrolne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych mógł być przyznany w wysokości do 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
Z kolei pracownikowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który przed dniem wejścia w życia rozporządzenia, w okresie obowiązywania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wykonywał czynności kontrolne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych, może zostać:
- przyznany dodatek specjalny w wysokości do 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego tego pracownika;
- lub zwiększony przyznany dodatek specjalny do wysokości do 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego tego pracownika - za wykonywanie tych czynności.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.