Autorka podkreśla, że procesy restrukturyzacji oraz zmian form organizacyjno-prawnych wymagają rzetelnej i wiarygodnej informacji ekonomiczno-finansowej dotyczącej między innymi kondycji majątkowej i finansowej podmiotu. Takich istotnych i przydatnych informacji dostarcza właśnie rachunkowość.
„Zarządzanie podmiotami leczniczymi nie ogranicza się do wykorzystania informacji płynących z systemów rachunkowości finansowej, lecz wymaga uzupełnienia ich przydatnymi w podejmowaniu decyzji informacjami bieżącymi i o dużym potencjale
prognostycznym. Właściwie prowadzona rachunkowość finansowa może być punktem wyjścia do tworzenia nowoczesnych systemów informacyjnych wykorzystywanych w rozwoju i transformacji podmiotów leczniczych” – pisze autorka.
Książka poświęcona jest problemom rachunkowości podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami, do których ustawa o działalności leczniczej zalicza samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (spzoz) i jednostki budżetowe. Jej celem jest charakterystyka, w ujęciu problemowym, podstawowych zasad rachunkowości tych jednostek jako podmiotów leczniczych o specyficznych uwarunkowaniach ich funkcjonowania.
„Skupienie się na zasadach rachunkowości spzoz oraz jednostek budżetowych uzasadnione jest specyfiką tych podmiotów w zakresie gospodarki finansowej, w tym źródeł finansowania działalności, regulacji prawnych, rachunkowości, w tym sprawozdawczości” – wyjaśnia Jolanta Chluska.
Opracowanie składa się z dwóch części. W pierwszej, zatytułowanej „Podstawy rachunkowości podmiotów leczniczych”, scharakteryzowano podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą jako podmiot systemu rachunkowości. Omówiono podstawy prawne rachunkowości w podmiotach leczniczych, oraz zakładowe zasady jej prowadzenia. Uzupełnieniem rozważań na temat konstrukcji systemów rachunkowości w podmiotach leczniczych są omówione zasady rachunkowości, w tym istota i funkcjonowanie kont księgowych i bilansu majątkowego oraz dokumentacji operacji gospodarczych.
W drugiej części dotyczącej ewidencji problemowych rachunkowości podmiotów leczniczych omówione zostały najważniejsze obszary rachunkowości spzoz i jednostek budżetowych. Zasady szczegółowe rachunkowości powiązano z zasadami finansowania
działalności, kontroli i nadzoru oraz przynależnością do sektora publicznego, w głównej mierze decydującymi o postaci ewidencji księgowej, rachunku kosztów, sprawozdawczości, badaniu i ogłaszaniu sprawozdań finansowych, a tym samym o wartościach informacyjnych rachunkowości podmiotów leczniczych.
Książka jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców (księgowych, menedżerów, studentów) zainteresowanych rachunkowością podmiotów działalności leczniczej – samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz jednostek budżetowych.
Książka dostępna jest w księgarni Profinfo.
Jolanta Chluska - doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny, kierownik Katedry Finansów, Bankowości i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej; biegły rewident badający sprawozdania finansowe m.in. podmiotów leczniczych, wykładowca na kursach rachunkowości dla kandydatów na głównych księgowych i głównych księgowych, kandydatów na biegłych rewidentów i biegłych rewidentów; autorka licznych publikacji naukowych na temat rachunkowości podmiotów leczniczych, w tym monografii habilitacyjnej Model rachunku kosztów standardowych świadczeń zdrowotnych szpitala, 2008.
Rachunkowość dostarcza rzetelnej informacji ekonomiczno-finansowej
Mam nadzieję, że książka ta spełni oczekiwania tych, którzy chcą poznać zasady funkcjonowania systemów rachunkowości podmiotów leczniczych, ale także i tych, którzy posiadaną już wiedzę chcą zaktualizować, rozszerzyć lub uporządkować pisze we wstępie do opracowania Rachunkowość podmiotów leczniczych jego autorka, Joanna Chluska.