Pytanie
Czy prywatny podmiot leczniczy może zatrudnić lekarza na podstawie umowy o dzieło?
Odpowiedź
Nie ma przeszkód, aby prywatny podmiot leczniczy zawarł z lekarzem umowę o dzieło. Zawarcie z lekarzem umowy o dzieło nie może jednak prowadzić do obejścia przepisów dotyczących obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Uwagi
Umowa o dzieło nie może zawierać elementów charakterystycznych dla stosunku pracy ani nie może służyć obchodzeniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Uzasadnienie
Praca lekarza może być wykonywana w ramach umowy cywilnoprawnej. Jednym z rodzajów umowy cywilnoprawnej jest umowa o dzieło regulowana przepisami art. 627-646 ustawy z 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.). Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Przedmiotem umowy o dzieło po stronie przyjmującego zamówienie jest wykonanie oznaczonego dzieła w sposób, w jaki uzna on za właściwy.
Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia różni się tym, że przy umowie zlecenia rezultat działań może być zamierzony oraz stanowi przedmiot starań zleceniobiorcy, ale rezultat ten nie daje się z góry przewidzieć jako pewny. Stąd umowa zlecenia jest umową starannego działania, podczas gdy umowa o dzieło jest umową rezultatu. Jeśli w konkretnym przypadku umowa określa, co ma być rezultatem czynności lekarza i zawiera elementy, o których mowa w art. 627 Kodeksu cywilnego – można zawrzeć z lekarzem umowę o dzieło. W sprawie prawa lekarza do zawierania umów o dzieło zob.: Justyna Zajdel "Prawa lekarza 2012" Progress, str. 93-8.
Jednocześnie należy rozważyć kwestię podlegania ubezpieczeniom społecznym lekarza i rodzaju umowy. Niewątpliwie zawarcie umowy o dzieło jest możliwe z lekarzem, z tym zastrzeżeniem, że praca lekarza w przeważającej liczbie przypadków jest pracą starannego działania, tzn. de facto umową zlecenia bądź też umową o świadczeniu usług do której stosuje się umowę zlecenia. Te umowy rodzą skutki w sferze publicznoprawnej tj. obowiązku odprowadzania składek, oczywiście w okolicznościach określonych przepisami. Powyższe należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji zarówno co do rodzaju umowy, którą podmiot leczniczy chce zawrzeć, jak i skutków finansowych. Zakład ubezpieczeń społecznych w przypadku zakwalifikowania umowy łączącej podmiot i lekarza do umów, do których stosuje się przepisy o zleceniu wyda decyzję zarówno o podleganiu ubezpieczeniom jak i decyzję wymiarową określającą wysokość składek, które podmiot będzie musiał, w warunkach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, odprowadzić.
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie
Prywatny podmiot leczniczy może zatrudnić lekarza na podstawie umowy o dzieło
Nie ma przeszkód, aby prywatny podmiot leczniczy zawarł z lekarzem umowę o dzieło. Zawarcie z lekarzem umowy o dzieło nie może jednak prowadzić do obejścia przepisów dotyczących obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych.