Dotyczy to projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów oceny ofert, które zawierają regulacje niekorzystne dla prywatnego sektora.

„Zupełnie nie do zaakceptowania przez Pracodawców RP są propozycje, które de facto likwidują prywatny sektor w ochronie zdrowia – ten, dzięki któremu istotnie poprawiła się jakość także w publicznych szpitalach, i który bardzo cenią sobie pacjenci. Rozwiązania w tym zakresie uważamy za nie do zaakceptowania”- oświadczają autorzy stanowiska.

W podsumowaniu prac Ministerstwa Zdrowia brak było także, w ocenie Pracodawców RP, zapowiedzi zmian w zakresie refundacji wyrobów medycznych. 

„Mamy nadzieję, że ta zmiana mieści się w tych 35 przygotowywanych projektach aktów prawnych. Szkoda, że minister tak dużo uwagi skupił na sprawach nieistotnych z punktu widzenia pacjenta (informatyzacja, likwidacja NFZ), a tak mało powiedział co czeka pacjentów po tych zmianach” – podkreślają Pracodawcy RP.

Czytaj: Pracodawcy RP: przepisy zarządzenia w sprawie oceny ofert obniżą jakość świadczeń>>>

Pozytywnie Pracodawców RP oceniają natomiast nowelizację ustawy wprowadzającą bezpłatne leki dla seniorów, jednak podkreślają, że potrzebne są dalsze szczegóły, czyli lista leków, które mają być udostępniane osobom starszym za darmo.

Pracodawcy RP podkreślają też, że dobrze, iż wreszcie wdrożono system e-krew oraz że zintensyfikowano prace nad przygotowaniem map potrzeb zdrowotnych. Zwracają jednak uwagę, że z powodu pośpiechu konsultacje map z członkami rad do spraw potrzeb zdrowotnych były fikcyjne.