Zmiany proponowane w projekcie rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej to przede wszystkim dodanie do wykazu świadczeń  gwarantowanych pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w skojarzeniu z MRI. Wskazaniem do zastosowania badania są choroby onkologiczne u dzieci i młodzieży z zastosowaniem zarejestrowanych radiofarmaceutyków.

Zmiana ma umożliwić szybsze rozpoznanie nowotworu i wdrożenie leczenia. To badanie daje też możliwość efektywniejszego monitorowania odpowiedzi na terapię i wczesnego wykrycia ewentualnej wznowy. Jak wskazuje MZ, populacja pediatryczna jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie jonizujące. Badanie PET-MRI pozwala na ograniczenie dawki promieniowania w porównaniu do PET-CT, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w przypadku konieczności wielokrotnego wykonywania obrazowania w celach diagnostycznych i kontrolnych.

Czytaj w LEX: Granice postępowania obejmującego badanie ofert na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej >

Szersze zastosowane PET w onkologii

W rozporządzeniu MZ proponuje również rozszerzenie kryteriów kwalifikacji do badań PET w chorobach nowotworowych. Zmiana ma na celu zwiększenie dostępności do badań PET w ramach diagnostyki onkologicznej. Badanie PET z uwagi na dobrą czułość i swoistość jest skutecznym narzędziem obrazowania, poprawia dokładność diagnostyki, ocenę rokowania i ewentualnej progresji. Pozwala tym samym na optymalizację decyzji w zakresie wyboru odpowiedniego leczenia. Najczęściej stosuje się je we wskazaniach onkologicznych obejmujących: raka prostaty, raka szyjki macicy i endometrium, guzy neuroendokrynne, czy zespoły paranowotworowe.

Obrazowanie stanów zapalnych i nadczynności tarczycy

Ponadto wprowadzono zmianę w zakresie rozszerzenia warunków realizacji świadczeń gwarantowanych o pozytonową tomografię emisyjną (PET) z użyciem fludeoksyglukozy (18F) w diagnostyce procesów zapalnych. Natomiast pozytonowa tomografia emisyjna (PET) z zastosowaniem fluorocholiny (18F) będzie stosowana w diagnostyce nadczynności przytarczyc. Zmiana została podyktowana potrzebą zwiększenia dostępności do badań PET oraz poszerzenia metod diagnostycznych w schorzeniach o charakterze zapalnym, a także poprawy prawidłowości kwalifikacji do leczenia operacyjnego u pacjentów z nadczynnością tarczycy.

Projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej trafił do konsultacji. Przepisy mają wejść w życie 14 dni  od dnia ogłoszenia.

Czytaj  także: Liczne zmiany w leczeniu szpitalnym - jest nowe świadczenie gwarantowane