Zdaniem ordynator oddziału Grażyny Pazery otwarcie oddziału dla wcześniaków wpłynie na obniżenie wysokiego w regionie świętokrzyskim wskaźnika umieralności noworodków. Jak zapewniła dziennikarzy, młode matki z chorymi dziećmi nie będą już musiały wyjeżdżać poza województwo, żeby szukać specjalistycznej pomocy.
Świętokrzyskie ma najwyższy w Polsce wskaźnik śmiertelności okołoporodowej. Pokazuje on liczbę martwych ciąż i noworodków, które zmarły przed szóstym dniem życia, na każde 1000 urodzeń. W 2012 r. w Polsce współczynnik wyniósł 6,6; w regionie świętokrzyskim aż 8,4.
Na oddziale przygotowanych zostało sześć stanowisk dla noworodków, które wymagają intensywnej opieki medycznej. Za ponad 5 mln zł placówka kupiła m.in. system nadzoru położniczego, aparaty USG, respiratory, inkubatory, pompy infuzyjne, stanowisko do resuscytacji noworodków, kardiomonitory, stół operacyjny oraz lampy do fototerapii. Pieniądze na te inwestycje pochodziły ze środków własnych szpitala.
Ponadto na oddziałach neonatologicznym i ginekologiczno-położniczym zatrudniono 30 pielęgniarek i siedmiu lekarzy, którzy szkolili się w różnych polskich klinikach.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa tego rodzaju placówka w regionie i jedna z największych w Polsce. Ma 24 oddziały i 1016 łóżek. Zatrudnia 325 lekarzy i blisko 800 pielęgniarek. W ciągu roku szpital leczy stacjonarnie 38 tys. pacjentów, ponadto 130 tys. chorych przyjmują przyszpitalne poradnie specjalistyczne.