Dotychczas przedmiotowa materia została uregulowane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z z dnia 18 grudnia 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzania dowodu opinii biegłych w postępowaniu sadowym (Dz. U. Nr 46, poz. 254 z późn. zm.). Obecnie prawodawca zdecydował się na uregulowanie przedmiotowej kwestii wydając osobno rozporządzenie dla postępowania cywilnego i postępowania karnego. Nowe przepisy powielają rozwiązania z rozporządzenia z 1975 r.
Doprecyzowana została kwota bazowa, która stanowi podstawę obliczenia wynagrodzenia biegłego. Biegłym w z zakresu medycyny pozostawiono możliwość kształtowania ich wynagrodzenia na podstawie taryfy zryczałtowanej. W porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym dokonano modyfikacji, wynikającej z wyroku TK z 9 maja 2012 r . (SK 24/11). Załączniki dotychczasowego rozporządzenia wprowadzały taryfikację, nakazującą kształtowanie wynagrodzenia biegłego z zakresu medycyny wyłącznie jako określony procent kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej na dany rok. Wynagrodzenie to, bez względu na poświęcony czas przygotowania opinii, miało ustaloną nieprzekraczalna dolną i górną granicę. Problem ten został w nowej regulacji usunięty w zakresie czynności wskazanych w załącznikach, poprzez wprowadzenie mechanizmu ustalania wynagrodzenia w oparciu o stawkę lub taryfę. Sąd jest związany dokonanym przez biegłego wyborem ustalenia wynagrodzenia.
W nowych regulacjach zrezygnowano z obowiązującej dotychczas możliwości obniżenia wynagrodzenia biegłego w przypadku wadliwego lub opóźnionego wykonania pracy.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl