Według zaproponowanych przez Ministerstwo rozwiązań, jeśli opiekun po 30 czerwca 2013 roku spełniał warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych z 31 grudnia 2012 roku, może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia. Jego wysokość nie ulega zmianie i wyniesie 520 zł.
Zasiłek nie będzie przysługiwał jedynie za okresy, w których opiekunowie otrzymywali specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne lub gdy na osobę wymagającą opieki przyznano prawo do specjalnego zasiłku lub świadczenia innej osobie.
Jeśli świadczenie było wypłacane do 30 czerwca 2013 roku, urząd, który je wypłacał, poinformuje osoby, którym to prawo wygasło, o możliwości złożenia wniosku o ponowne przyznanie zasiłku oraz o warunkach jego uzyskania. Ma na to 14 dni od wejścia w życie ustawy.
Na złożenie wniosku opiekunowie będą mieli 4 miesiące od wejścia w życie ustawy. Podczas ustalania prawa do zasiłku ośrodek pomocy społecznej będzie przeprowadzał wywiad środowiskowy, który będzie następnie aktualizowany co 6 miesięcy.
Za osoby pobierające zasiłek będą dodatkowo opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Takie osoby będą również podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Na temat przygotowywanej ustawy pisaliśmy także w tekście:MPiPS pracuje nad ustawą przywracającą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego
MPiPS : gotowy jest projekt ustawy w sprawie zasiłków pielęgnacyjnych
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy, która przyznaje zasiłki dla opiekunów osobom, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne po 30 czerwca 2013 roku. Projekt zmian został przesłany do konsultacji międzyresortowych oraz do partnerów społecznych.