Ministerstwo przypomina w komunikacie, że zarówno przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk, jak i środowisko zawodowe z aprobatą przyjęły ustalenia, które są wynikiem wielomiesięcznych negocjacji. 

„Cieszymy się z kompromisu, który został osiągnięty bez akcji strajkowych.   Wygospodarowanie środków potrzebnych do realizacji tego porozumienia było możliwe dzięki wspólnym wysiłkom ministra zdrowia, OZZPiP i NRPiP” – czytamy w komunikacie.

„Ze zdumieniem przyjęliśmy informację o działaniach przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy w sprawie porozumienia. Jego postawa jest niezrozumiała – szczególnie mając na uwadze to, że środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych jest zadowolone z zawartych ustaleń” – komentuje Ministerstwo.

NSZZ „Solidarność” zdecydował w czwartek 22 października 2015 o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie rozporządzeń dotyczących między innymi podwyżek dla pielęgniarek. W opinii związku przepisy te naruszają zasadę, która nakazuje jednakowe traktowanie wszystkich związków przez organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawców. 

Czytaj: "Solidarność" zaskarża przepisy dotyczące podwyżek dla pielęgniarek>>>