37-letni pacjent podziękował zespołowi pod kierownictwem profesora Maciejewskiego, który 11 kwietnia 2015 roku przeprowadził pionierską operację. Przeszczep objął krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi.
Pacjent na razie mówi z trudem, ale lekarze oceniają, że robi bardzo szybkie postępy. - Zaskoczyło nas, że tak szybko chory zaczął oddychać, mówić pierwsze słowa - podkreślali lekarze. Jak mówili, przed pacjentem długa rehabilitacja, między innymi ćwiczenia mające usprawnić drogę pokarmową oraz ćwiczenia głosowe. - Dziękuję wszystkim za wszystko – powiedział pan Michał. - Przyjeżdżając do Gliwic liczyliśmy na rekonstrukcję przełyku, wrócimy z przeszczepem krtani. O tym nie marzyliśmy ani Michał, ani my. To cud – mówił ojciec pacjenta.
Czytaj: Fundacja wesprze pacjentów po przeszczepie twarzy >>>
Oddział chirurgii rekonstrukcyjnej gliwickiego szpitala to czołowa placówka o tym profilu w Polsce. W 2013 roku tamtejsi lekarze przeprowadzili dwa przeszczepy twarzy, w tym pierwszy na świecie ze wskazań życiowych. (pap)