Większość krajów Europy Zachodniej odnotowuje coraz większą aktywność wirusa, z czym wiąże się też rosnąca liczba hospitalizacji. ECDC informuje, że wirusy wykryte w badanych próbkach są zgodne ze szczepami zawartymi w szczepionce obowiązującej w obecnym sezonie epidemicznym.
ECDC przypomina, że każdego roku zakażenie wirusem grypy stwierdza się u ok. 10% Europejczyków, a powikłania związane z grypą są przyczyną setek tysięcy hospitalizacji. Na ryzyko powikłań, w tym zgonu, narażone są także osoby młode, nieobciążone chorobami przewlekłymi. ECDC podkreśla, że najskuteczniejszym sposobem na ochronienie siebie i swojego otoczenia jest szczepienie przeciwko grypie. Zaznacza, że nie jest za późno, by przyjąć szczepionkę jeszcze teraz. Powinny się na to zdecydować przede wszystkim osoby z grup ryzyka i pracownicy placówek opieki zdrowotnej.
Komunikat ECDC wspomina o niedawno zarejestrowanych w Norwegii i Polsce zgonach związanych z grypą. W tym kontekście podkreśla, że chorzy na grypę z nasilającymi się objawami choroby powinni koniecznie zasięgnąć porady lekarskiej.
ECDC podkreśla, że ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się wirusa grypy można zmniejszyć podejmując proste środki zapobiegawcze, takie jak:
- higiena rąk,
- higiena kaszlu i kichania,
- pozostanie w domu w razie choroby.
Źródło: www.ecdc.europa.eu