Minister zdrowia w czwartek w Radiowej Jedynce podkreślił, że to, czy gabinety stomatologiczne będą we wszystkich szkołach, jest "w dużym stopniu zależne od samorządów, bo my dofinansowujemy wyposażenie gabinetów stomatologicznych".
- Natomiast nawet jeżeli takiego gabinetu nie ma w szkole, to każda szkoła ma przypisany gabinet stomatologiczny w swoim najbliższym otoczeniu i tam NFZ płaci za opiekę nad dziećmi z danej szkoły – podkreślił minister i dodał, że do szkół znajdujących się daleko od gabinetów stomatologicznych, mogą dojeżdżać dentobusy. - Cieszą się ogromnym powodzeniem. (...) Okazuje się, że trasy dentobusów są zabukowane naprawdę z dużym wyprzedzeniem - powiedział.
Ustawa wchodzi w życie - szkoły gorączkowo szukają dentystów - czytaj tutaj>>
Cena promocyjna: 95.19 zł
Cena regularna: 119 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Szkoły szukają dentystów
Od 12 września szkoły mają obowiązek zapewnienia uczniom opieki stomatologicznej. Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wprowadza m.in. obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z opieki stomatologicznej. Jeśli w szkole nie ma gabinetu dentystycznego, organ ją prowadzący zawiera porozumienie z gabinetem zewnętrznym udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci. Uzupełniającym sposobem zapewnienia dzieciom dostępności do świadczeń stomatologicznych są dentobusy.
Jednak tylko 720 szkół w Polsce ma gabinety dentystyczne, a pozostałe szukają stomatologów, którzy podpiszą z nimi umowy. Problem w tym, że gabinetów, które mają umowy zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia jest 8 tysięcy, a szkół, które nie mają gabinetów dentystycznych ponad 23 tysiące.
- Mamy ponad 8 tysięcy gabinetów, które mają zwartą umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży i to powinno wystarczyć – mówi Józefa Szczurek-Żelazko. – Są jeszcze dentobusy, które są dedykowane tylko dla dzieci i młodzieży, a są mobilnymi gabinetami. Mogą dotrzeć do każdej gminy. Tu jest oczekiwana aktywność samorządu, by kontaktowali się z oddziałami NFZ, by ustalić harmonogram pobytu dentobusu.
W 2017 r. ministerstwo zdrowia kupiło 16 dentobusów, które dojeżdżają do mniejszych miejscowości, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do stomatologa. Według danych NFZ w 2018 r. ze świadczeń w dentobusach skorzystało prawie 34 tys. dzieci i młodzieży, a w I kwartale 2019 r. – ponad 18 tysięcy.
Cena promocyjna: 95.19 zł
|Cena regularna: 119 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.