Za pozytywne BCC uważa szczególnie zmiany dotyczące zniesienia limitów w onkologii i koordynacji leczenia onkologicznego, wydłużenia umów NFZ z lekarzami, przychodniami i szpitalami (także przychodniami przyszpitalnymi), rozszerzenia możliwości diagnostyki dla lekarzy rodzinnych i wprowadzenia tzw. porady recepturowej.
Jednakże, jak podkreśla BCC w swoim stanowisku, bez określenia szczegółowych zmian systemu finansowania, zapewniającego spójność poszczególnych filarów trudno ocenić ich realność i skuteczność. Dlatego też według BCC, nadal tak ważnym zadaniem dla Ministerstwa Zdrowia jest przygotowanie wizji systemu ochrony zdrowia, która określi docelowy model jego funkcjonowania i drogi dochodzenia do niego.
BCC uważa, że bez zapewnienia dodatkowych środków finansowych tej reformy nie da się skutecznie przeprowadzić, a zamiast skrócenia kolejek nastąpi jedynie ich przeniesienie od jednego lekarza do drugiego. Kolejki to symbol nieefektywnego wykorzystania nakładów na ochronę zdrowia, a walka z nimi może przynieść realne oszczędności.
„Oczekujemy od ministra zdrowia pilnego przedstawienia do konsultacji społecznych szczegółowych regulacji prawnych i zapewnienia w pracach legislacyjnych udziału organizacji przedsiębiorców oraz zaprezentowania koncepcji spójnej wizji naszego systemu zdrowia. Deklarujemy udział ekspertów BCC w dalszych pracach na szczeblu resortowym jak i parlamentarnym nad skutecznym wdrożeniem zapowiadanych zmian” – czytamy w komunikacie Business Center Club.
Oprac. Magdalena Okoniewska
BCC: reformy nie da się przeprowadzić bez dodatkowych środków
Business Center Club uważa zapowiadane zmiany, zawarte w tzw. pakiecie onkologicznym i kolejkowym przedstawione przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza za krok w dobrym kierunku. Jednak jak podkreślają eksperci BCC, zmian tych nie da się przeprowadzić bez dodatkowych środków finansowych.