Opnie ws. zaliczania na poczet studiów wiedzy zdobytej poza murami uczelni, są podzielone. Część uczelni i resort szkolnictwa wyższego, stoi na stanowisku, że z takiej procedury mogą skorzystać wyłącznie kandydaci na studia. Z kolei druga strona (uczelnie), twierdzi że jest możliwe w stosunku do kandydatów, jak i do studentów. Na tym samym stanowisku stoją sami zainteresowani – Przecież student, który na studiach zdobędzie doświadczenie, równie dobrze mógłby się wykreślić z listy i rozpocząć studia jeszcze raz, tym razem z uwzględnieniem efektów uczenia się – mówi Mateusz Mrozek, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
Spór toczy się o artykuł 170g. ustawy o szkolnictwie wyższym*, którego interpretacja jest odmienna w zależności od uczelni. Zdaniem konstytucjonalisty, dra Ryszarda Piotrowskiego (UW) - Cechą istotną w tej grupie jest posiadanie doświadczenia zawodowego. Jeśli zabrania się studentom jego zaliczenia na poczet studiów, narusza się zasadę równości , bo różnicuje się w sposób nieuzasadniony podmioty podobne.
*Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 2005 Nr 164 poz. 1365).
Polecamy: II Konferencja Nauki i Szkolnictwa Wyższego (22.10.2015) >>>
Więcej: Doświadczenie z pracy, a zaliczenie przedmiotów na studiach (RP.pl)
Zaliczanie doświadczenia na poczet studiów – w zależności od uczelni
Opinie ws. zaliczania doświadczenia z pracy na poczet akademickich przedmiotów, są podzielone. Interpretacja różnicująca sytuację kandydata i studenta budzi wątpliwości części konstytucjonalistów.