Z prośbą o interwencję do posłów zwróciło się Polskie Towarzystwo Reumatologiczne. W nowej punktacji, wydawane przez Towarzystwo czasopismo – „Forum Reumatologiczne” (Rheumatology Forum), uzyskało 40 punktów, co według PTR jest punktacją zbyt niską. Zdaniem kierownictwa towarzystwa zwiększenie liczby punktów do 70 poprawiłoby ich sytuację, z racji zasad promocji prowadzonych na uczelniach o statusie uniwersytetu, uwzględniających w szczególności czasopisma z punktacją 70+.
Nowy wykaz czasopism - prawnicy mocno tracą, a legalność nadal wątpliwa>>
Będzie nowy wykaz czasopism
Reumatolodzy argumentują, że ich czasopismo jest periodykiem o znaczeniu międzynarodowym. Polskie Towarzystwo Reumatologiczne jest natomiast członkiem EULAR (European League Against Rheumatism), drugiej obok ACR (American Collegue of Rheumatology) najważniejszej, światowej organizacji reumatologicznej. W odpowiedzi na interpelację Maciej Gdula poinformował, że pojawić się ma nowy wykaz czasopism. Minister podjął decyzję o konieczności przygotowania nowego wykazu w trybie określonym w par. 7 rozporządzenia dotyczącego tworzenia wykazu. Komisja Ewaluacji Nauki (KEN) sporządzi projekt wykazu czasopism na podstawie oceny wpływu na rozwój nauki czasopism naukowych lub recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Wspomnianej oceny dokonają zespoły doradcze powołane odrębnie dla każdej dyscypliny naukowej. Na podstawie przekazanych przez zespoły list czasopism naukowych oraz recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów, KEN sporządzi projekt wykazu czasopism, który przekaże ministrowi.
1Wykaz czasopism obejmuje czasopisma naukowe, które zostały ujęte w międzynarodowej bazie:
- Scopus - jeżeli posiadają status czasopisma aktywnego,
- Science Citation Index Expanded,
- Social Sciences Citation Index,
- Arts & Humanities Citation Index,
- Emerging Sources Citation Index;
Podobnie - recenzowane materiały z konferencji międzynarodowych, które zostały ujęte w międzynarodowej bazie DBLP Computer Science Bibliography, w przypadku konferencji uwzględnionej w The Computing Research and Education Association of Australasia (CORE) i czasopisma naukowe będące przedmiotem projektów finansowanych w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych“, o którym mowa w art. 401 ustawy, w ostatnim konkursie poprzedzającym udostępnienie wykazu czasopism w Biuletynie Informacji Publicznej.
Transparentny i opracowany przez niezależny podmiot
Eksperci wielokrotnie podkreślali, że zmiany wymaga sama procedura tworzenia wykazu - według Komitetu Nauk Prawnych PAN samo uchylenie obecnej listy nie wystarczy, bo nie zapobiegnie dalszemu naruszaniu prawa - konieczne są zmiany systemowe, w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 349). Komitet Nauk Prawnych PAN rekomenduje wprowadzenie następujących zmian w procedurze ustalania urzędowego wykazu czasopism naukowych. Po pierwsze: "wykaz czasopism naukowych powinien być opracowywany w sposób transparentny przez niezależną agencję naukową (taką, jak np. Narodowe Centrum Nauki) we współpracy z jednostką badawczą, specjalizującą się w zagadnieniach bibliometrii oraz z komitetami naukowymi Polskiej Akademii Nauk". Dodatkowo procedura wpisu do wykazu czasopism i nadania punktów powinna być poddana kontroli sądów administracyjnych. Zainteresowanym redakcjom czasopism należy nadać status stron postępowania. Obecnie wykaz nie podlega takiej kontroli - zaskarżyć można decyzje administracyjne kończące proces ewaluacji - wątpliwości związane z samym wykazem można ewentualnie podnosić w tej skardze.
Bibliometria, a potem ocena ekspercka
KNP PAN opowiada się za utrzymaniem mieszanego systemu tworzenia wykazu - dalej w pierwszym etapie powinna być dokonywana ocena bibliometryczna, czyli: cytowań i artykułów opublikowanych w danym czasopiśmie, a w drugim etapie uzyskane wyniki poddaje się opinii eksperckiej. Wykaz nie może z założenia deprecjonować wybranych dyscyplin naukowych. Odnosi się to w szczególności do dyscyplin, które są słabiej reprezentowane w Web of Science oraz Scopus. W przypadku takich dyscyplin dane bibliometryczne dostępne w powołanych bazach muszą być uzupełniane o dane dostępne w innych, bardziej reprezentatywnych źródłach (bazach branżowych, w Google Scholar) a ocena ekspercka powinna mieć większe znaczenie. Rolę zespołów eksperckich powinny pełnić stałe zespoły, które należy powołać w obrębie komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk, gdyż to one, zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1796 z późn. zm.) są samorządną reprezentacją danej dyscypliny naukowej. Wykaz, zdaniem KNP PAN, nie może też wywoływać skutków wstecz - punktacja powinna być stosowana w odniesieniu do artykułów opublikowanych po ogłoszeniu danej edycji wykazu, a nie może być stosowana do artykułów opublikowanych wcześniej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.