Prezes UOKiK pozwała Energetyczne Centrum z Radomia. Zakwestionowano postanowienie stosowane przez przedsiębiorcę, określające sposób naliczania sankcji za odstąpienie od umowy.
Zdaniem Urzędu, postanowienie stosowane w umowach o zakup energii elektrycznej zawieranych na czas określony jest nieprecyzyjne, ponieważ nie zawiera jednoznacznych i jasnych informacji o ostatecznej wysokości sankcji za zerwanie umowy przed terminem. Z treści wynika, że konsumenci rezygnujący z umowy o zakup energii elektrycznej będą musieli zapłacić kwotę w wysokości ulgi przyznanej im w związku z zawarciem umowy. W umowie wysokość ulgi nie jest jednak określona, a spółka nie informuje o zasadach jej wyliczenia.
Przedsiębiorca, w opinii Urzędu, nie informując dokładnie o wysokości sankcji, może kształtować jej wysokość według własnego uznania, jednocześnie pozbawiając konsumenta możliwości weryfikacji. Postanowienie może być uciążliwe dla nabywających energię w szczególności, że są to kontrakty zawierane najczęściej na okres od 2 do 5 lat.
Zgodnie z prawem przed zawarciem umowy konsument musi zostać rzetelnie poinformowany o warunkach umowy w tym o wysokości ulg, opłat i kar.
Opracowanie: Justyna Gryczka, RPE WKP
Źródło: www.uokik.gov.pl, stan z dnia 26 września 2012 r.