Jest regulowane przez art. 173a ustawę prawo o szkolnictwie wyższym i uchwałę organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (jst). Organ w uchwale określa rodzaj pomocy materialnej, sposób i terminy ubiegania się o pomoc materialną, sposób wyłaniania studentów, którym będzie przyznana pomoc materialna oraz maksymalną wysokość pomocy materialnej.

Adresaci

Adresatami są studenci studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Najczęściej pod warunkiem ich zamieszkania na terenie jst.

Przykładowo:
Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska:

Warunki

  1. jest mieszkańcem Gdańska i jest zameldowany/a na pobyt stały w Gdańsku, co najmniej przez ostatnie 3 lata.
  2. posiada prace i osiągnięcia tematycznie związane z Gdańskiem lub prowadzi działalność na rzecz Gdańska;
  3. zaliczył w terminie określonym w regulaminie uczelni, co najmniej drugi rok studiów;
  4. uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów średnią ocen nie niższą niż 4,9. Średnia ocen powinna: być obliczona łącznie z ostatnich 2 lat studiów i potwierdzona przez uczelnię;
  5. studiuje w trybie stacjonarnym;
  6. nie przebywa na urlopie, który przerywa tok studiów.
  7. nie powtarzał roku.

Pierwszeństwo w przyznaniu stypendium będą mieli studenci spełniający wszystkie warunki i nie otrzymujący stypendium naukowego
z innych źródeł.

Ponadto może zostać przyznane:

  • 1). Jednorazowe stypendium za wybitne osiągnięcia, dla studenta szkoły wyższej, który zaliczył co najmniej drugi rok studiów posiada znaczące osiągnięcia, wykraczające tematycznie poza program nauczania szkoły wyższej i spełniającego wskazane warunki.
  • 2). Jednorazowe stypendium na studia zagraniczne, które może otrzymać student aktualnie studiujący na jednej z uczelni trójmiejskiej, który zaliczył pierwszy rok studiów i spełnia następujące warunki:
    • a) otrzymał/a zaproszenie lub skierowanie na studia zagraniczne (w trakcie trwania studiów stacjonarnych) albo kontynuuje naukę w szkole wyższej za granicą oraz
    • b) jest zameldowany/a na pobyt stały w Gdańsku.
    • c) spełnia wskazane warunki

Tryb przyznawania i rozpatrywania stypendiów

  • 1. Kandydat powinien złożyć poprawnie wypełniony wniosek odpowiadający rodzajowi stypendium corocznie w terminie do 15 października danego roku wraz z załącznikami, za pośrednictwem sekretariatu Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ul. 3 Maja 9.lub, w kancelarii (stanowisko 17) Urzędu Miejskiego ul. Nowe Ogrody 8/12.
  • 2. Wnioski mogą składać sami studenci lub organy samorządu studentów lub kierownik jednostki organizacyjnej uczelni.
  • 3. Wnioski rozpatruje Komisja Stypendialna powołana Zarządzeniem przez Prezydenta Miasta Gdańska. W zarządzeniu Prezydent określa skład komisji i jej ilość.
  • 4. Wniosek winien zawierać szczegółowe informacje między innymi o:
    • a) pracach studenta (referaty, działalność na rzecz Miasta Gdańska); potwierdzone przez Urząd Miasta Gdańska.
    • b) przebiegu studiów (uwzględnić studia równoległe na innym kierunku czy uczelni); potwierdzone przez władze tych uczelni.
    • c) udokumentowanych osiągnięciach naukowych, sportowych, artystycznych
    • i innych (kserokopie dyplomów potwierdzone przez osoby do tego upoważnionej).
    • d) dokument potwierdzający przyjęcie na wyższą uczelnię poza granicami Polski (przetłumaczony na j. polski przez tłumacza przysięgłego), dokument potwierdzający zameldowanie na pobyt stały w Gdańsku (zaświadczenie zameldowania).
  • 5. W swojej decyzji o przyznaniu stypendium naukowego Komisja określa ilość przyznawanych stypendiów oraz ich wysokość, za osiągnięcia lub na studia za granicę.
  • 6. Prezydent Miasta Gdańska zatwierdza ostateczną listę studentów, którym Komisja przyznała stypendium.
  • 7. Prezydent Miasta Gdańska w szczególnych przypadkach, może przyznać stypendium, osobie, która nie spełnia warunków zawartych w § 1 i 2 posiadającej szczególne osiągnięcia naukowe lub podejmującej znaczące prace na rzecz miasta Gdańska.
  • 8. Obsługa organizacyjna stypendium jest prowadzona przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
  • Wnioski, które nie spełniają wymagań formalnych odsyłane są Kandydatowi bez rozpatrzenia.

Tryb realizacji stypendiów

  1. Wypłatę stypendium każdorazowo musi poprzedzić podpisanie odpowiedniej umowy stypendialnej z uczelnią bądź umowy indywidualnej ze studentem.
  2. Wypłata stypendiów będzie następowała za pośrednictwem uczelni środki przeznaczone na stypendia przekazywane będą na konto uczelni po podpisaniu umowy lub na indywidualne konto studenta, po podpisaniu umowy w przypadku przyznania stypendium jednorazowego.

Utrata stypendium

Stypendysta traci prawo do otrzymywania przyznanego stypendium w przypadku, gdy:

  1. przestał spełniać kryteria wymagane do otrzymywania stypendium
  2. utracił status studenta na wskazanej w umowie uczelni.
  3. podał nieprawdziwe dane we wniosku.

Tekst uchwały