Jak poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa, w piśmie do prokuratorów regionalnych Hernand napisał, że w przypadku ustalenia, że takie postępowanie toczy się przed sądem, prokuratorzy mają obowiązek zgłoszenia swojego udziału w nich.
Podstawą zgłoszenia się przez prokuratorów do tego typu postępowań ma być art. 7 i art. 60 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego.
Jak przypomina zastępca prokuratora generalnego, zgodnie z art. 7 kodeksu postępowania cywilnego prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego.
Natomiast art. 60 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. Prokurator nie jest związany z żadną ze stron. Może on składać oświadczenia i zgłaszać wnioski, jakie uzna za celowe, oraz przytaczać fakty i dowody na ich potwierdzenie. Od chwili, kiedy prokurator zgłosił udział w postępowaniu, należy mu doręczać pisma procesowe, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach oraz orzeczenia sądowe. Więcej>>

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Student
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów