Właśnie wchodzi w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które ustala nowe zasady naboru na aplikacje w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od teraz absolwent wydziału prawa oprócz aplikacji adwokackiej lub radcowskiej ma do wyboru aplikacje sędziowską i prokuratorską w Krakowie.
Dotychczas zainteresowani karierą sędziego albo prokuratora musieli ukończyć dwunastomiesięczną aplikację ogólną. Następnie aplikanci mogli ubiegać się o kontynuowanie szkolenia na jednej z aplikacji specjalistycznych albo podjąć pracę na stanowisku referendarza sądowego, asystenta prokuratora lub asystenta sędziego.
Dopuszczalność kontynuowania nauki w KSSiP, jaki i pierwszeństwo wyboru rodzaju aplikacji była uzależniona od listy klasyfikacyjnej, która zawierała imiona i nazwiska aplikantów, z podaniem liczby punktów uzyskanych przez każdego aplikanta w trakcie aplikacji ogólnej oraz liczby porządkowej wskazującej jego miejsce na liście. O kolejności miejsca na liście decydowała liczba punktów uzyskanych przez aplikanta ze sprawdzianów i praktyk.
Limity przyjęć na aplikacje specjalistyczne określa Minister Sprawiedliwości.
Do ostatniego egzaminu na aplikację ogólną przystąpiło ponad 1,4 tys. młodych prawników.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, która weszła w życie 21 sierpnia, aplikacja ogólna będąca wstępem do aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej zostanie zlikwidowana.
Nowelizacja zmienia czas trwania aplikacji, które zgodnie z art. 27 ust. 1. u. o KSSiP, będą trwały po 36 miesięcy.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo karne procesowe. Kazusy dla aplikantów
|
W trakcie aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej aplikanci są zatrudnieni na etatach aplikanckich i odbywają zajęcia w Krajowej Szkole Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Więcej >>>
(dl/KSSiP/Rzeczpospolita)