Status uniwersytetu technicznego może uzyskać uczelnia, której jednostki organizacyjne mają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej dziesięciu dyscyplinach, w tym przynajmniej sześć uprawnień w zakresie nauk technicznych. Obecnie Politechnika Rzeszowska ma uprawnienia doktorskie w dziesięciu dyscyplinach oraz uprawnienia habilitacyjne w pięciu dyscyplinach.
Jak zauważył rektor PRz w piątek na konferencji prasowej, uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego to osiągnięcie najwyższego statusu z możliwych do osiągnięcia w szkolnictwie wyższym w Polsce. „Jest to duży prestiż dla absolwentów, że ukończą uniwersytet techniczny” – podkreślił prof. Orkisz.
Zauważył, że dzięki uzyskaniu tego statusu uczelni nie grozi pułapka średniego rozwoju. „Tzn. takiego rozwoju - tłumaczył - który wynika tylko i wyłącznie z własnych zasobów kadrowych, z czerpania z cudzego dorobku, z cudzych pomysłów, czy wynikającego ze spadku zainteresowania uczelnią maturzystów”.
Ocenił też, że nadanie PRz statusu uniwersytetu technicznego to uznanie wysokiej jakości kształcenia na Politechnice Rzeszowskiej na różnych poziomach: inżynierskim, licencjackim, magisterskim, doktorskim.
„Jest to także docenienie jakości i znaczenia badań naukowych dla rozwoju określonych dyscyplin wiedzy i potrzeb gospodarki” – zaznaczył rektor.
Dodał, że uczelnia dołączyła do grupy uniwersytetów technicznych w Polsce, takich jak np. Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska.
Jego zdaniem uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego przez PRz ma także ogromnie znaczenie dla miasta i całego regionu, który ma już dwie uczelnie uniwersyteckie (od 2001 roku jest Uniwersytet Rzeszowski, który powstał z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zamiejscowego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie). „To nie jest taka codzienność na mapie Polski” – zauważył Orkisz.
Obecny na konferencji marszałek województwa Władysław Ortyl stwierdził, że uzyskanie tego statusu przez PRz wpisuje się w dalszy ciąg pozytywnych zdarzeń w obrębie woj. podkarpackiego w zakresie innowacji czy rozwoju. „Politechnika jest tu bardzo ważnym graczem” – ocenił. Dodał, że patrząc na wskaźniki konkurencyjności województw w obszarze innowacji, badań i rozwoju, „jesteśmy na czele tabeli: albo bardzo wysoko w tej tabeli, albo powyżej średniej krajowej”.
Przyznał też, że PRz otrzymała w tym roku najwyższą wśród uczelni na Podkarpaciu dotację rozwojową, którą przyznaje samorząd woj. podkarpackiego - 220 tys. zł.
Politechnika Rzeszowska to największa uczelnia techniczna na Podkarpaciu, kształcąca przyszłych inżynierów. Słynie z kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego. Do tej pory uczelnia wykształciła ok. 500 pilotów, wśród nich znanego kapitana Tadeusza Wronę.
W roku akademickim 2015/16 studia na PRz rozpoczęło prawie 17 tys. studentów w tym 5 tys. na pierwszym roku (studiów stacjonarnych i niestacjonarnych).
25 kwietnia br. decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów przyznano Wydziałowi Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Jest to najnowsze uprawnienie na uczelni, które pozwoliło na uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego przez Politechnikę Rzeszowską.(PAP)