Minister po zapoznaniu się z informacją na temat wydziału pielęgniarskiego w tej szkole stwierdził, że uczelnia nie wypełnia warunku pełnej osady kadrowej, zgodnie bowiem z paragrafem 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków prowadzenia studiów z września 2016 r., minimum kadrowe na określonym kierunku studiów to:
- samodzielny nauczyciel akademicki oraz
- co najmniej pięciu nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy doktora.
Cofnięcie uprawnień
Zdaniem ministra, skoro te wymogi nie były spełnione, może cofną uprawnienia. Pozwalał mu na to art. 11 b) ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r. Według tego przepisu minister zawiesza uprawnienia podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni do prowadzenia studiów na danym kierunku studiów i poziomie kształcenia w przypadku niezawiadomienia przez rektora w wyznaczonym terminie o zaprzestaniu spełniania przez tę jednostkę warunków do prowadzenia studiów.
Cena promocyjna: 35.1 zł
|Cena regularna: 39 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Reakcja rektora
Uczelnia w odpowiedzi złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, gdyż uzupełniła skład o sześciu nauczycieli akademickich w stopniu doktora. Natomiast minister stwierdził, że złożone w ministerstwie dokumenty były niekompletne.
Rektor złożył więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w której zwrócił uwagę, że w razie dołączenia do wniosku skierowanego do ministerstwa nauki - umów o pracę zwartych z nauczycielami akademickimi, organ nie powinien podejmować decyzji tak radykalnej. Zwłaszcza, że powodem podjęcia decyzji było oparcie się ministerstwa na danych uwidocznionych w systemie POL-on.
Jak wyjaśniał pełnomocnik uczelni, system elektroniczny danych nie chciał przyjąć, choć nazwiska wykładowców były wielokrotnie wprowadzane.
Pełnomocnik ministra podkreślił na rozprawie, że organ jest związany jest domniemaniem zwartym w systemie elektronicznym. Władza uczelni są zobowiązane do ich ujawnienia w wersji elektronicznej z mocy prawa - powiedział radca prawny Mikołaj Budziarek.
WSA oddala skargę rektora
Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 15 marca 2019 r. orzekł, że minister nauki nie naruszył prawa. Argumentacja skarżącego związana z niesprawnym systemem informatycznym jest niezasadna - wyjaśniał sędzia Janusz Walawski. - Nieaktualizowanie na czas danych, które powinny znaleźć się w systemie, stanowi naruszenie prawa. MNiSW miał prawo podjąć decyzję o cofnięciu uprawnień na wydziale pielęgniarskim - stwierdził sąd.
WSA potwierdził, że dokumenty przesłane ministrowi przez uczelnię były niekompletne.
Wyrok nie jest prawomocny i podlega zaskarżeniu do NSA.
Skutki cofnięcia uprawnień uczelni
Cofnięcie czy zawieszenie uprawnień uczelni do prowadzenia studiów na danym kierunku nie powoduje utraty statusu studenta uczelni. Ale niewątpliwie wprowadza zamieszanie w planie studiów.
W ustawie czytamy: „W okresie zawieszenia uprawnień jednostki organizacyjnej do prowadzenia studiów na danym kierunku i określonym poziomie kształcenia zostają wstrzymane przyjęcia studentów na ten kierunek i poziom kształcenia. Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego określa termin, nie dłuższy niż trzy lata, w którym jednostka organizacyjna jest obowiązana spełnić warunki do przywrócenia zawieszonych uprawnień, oraz szczegółowe zasady kontynuowania kształcenia przez studentów i przeprowadzania w tym okresie egzaminów dyplomowych”
Czytaj: SN: uczelnia wprowadziła w błąd profesora, ale nie złamała prawa
Jednak w wyniku wykreślenia danego wydziału, uczelnia może nie być w stanie wypełnić umowy ze studentem. W tej sytuacji student może powołać się na kodeks cywilny (art. 491 kc uprawniający do odstąpienia od umowy po upływie określonego terminu).
Nowe przepisy
Według nowej ustawy z 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce minister, w drodze decyzji administracyjnej, może odmówić przedłużenia ważności wpisu do ewidencji, jeżeli:
- uczelnia lub założyciel rażąco narusza przepisy prawa;
- PKA wydała negatywną ocenę jakości kształcenia na co najmniej połowie prowadzonych przez uczelnię kierunków studiów;
- zaistniała jedna z przesłanek, jak np. niewypłacalność, stan upadłości, zobowiązania wobec SP (określonych w art. 40 ust. 1 pkt 1–5).
Sygnatura akt II SA/Wa 1438/18, wyrok z 15 marca 2019 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.