W liście do uczestników konferencji w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wicepremier podkreślił, że student mógłby odliczyć część wydatków do z góry określonego limitu. W przypadku, gdy czesne przekraczałoby wysokość odliczenia dalszych odliczeń mogliby dokonywać rodzice studenta. Rozwiązanie to w sposób istotny mogłoby zachęcić abiturientów do aplikowania na uczelnie niepubliczne, a jednocześnie wzmocnić ich pozycję konkurencyjną wobec uczelni publicznych.
Znaczenie dla nierówności i przeszkód w nauce
Jak ocenił minister, wprowadzenie odpisu podatkowego "miałoby szczególnie istotne znaczenie właśnie dla osób, które doświadczają różnego rodzaju nierówności i przeszkód w dostępie do kształcenie ze względu na sytuację ekonomiczną, miejsce zamieszkania czy też inne czynniki społeczne". Dodał, że trudno wskazać argumenty przemawiające za niejednolitym traktowaniem studentów studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych i niepublicznych, a w interesie państwa jest pozyskanie jak najszczerszego grona osób dobrze wykształconych.
Czytaj też: NSA: Dziekan nie chciał podać pytań sprawdzianów, bo nie należy to do zadań publicznych
Konferencję "Bon edukacyjny dla studentów" zorganizował WSKSiM oraz Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. W sobotnich obradach uczestniczą przedstawiciele kilkunastu uczelni – głównie niepublicznych i grono studentów.
Zobacz też: Opodatkowanie studentów (art. 20 um. OECD)
(kkż/PAP)
Cena promocyjna: 44.1 zł
|Cena regularna: 49 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.