O spotkaniu poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictw wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że wybór tych uczelni musi być "maksymalnie transparentny".
Chodzi o konkurs "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze". Wyłoniono uczelnia mają otrzymywać co roku zwiększaną subwencję - o 10 proc. subwencji z 2019 r. Uczelnie miały czas do 24 czerwca na złożenie wniosku o udział w programie. Musiały spełnić szereg warunków - odpowiednio wysokie oceny prowadzonych badań i dydaktyki. Wyłonienie tej grupy wynika z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Konstytucja dla Nauki, Ustawa 2.0).
Cena promocyjna: 29.49 zł
|Cena regularna: 59 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Celem - skuteczna konkurencja w rankingach światowych
Głównym celem programu jest wyłonienie uczelni, które będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.
- Te rekomendacje potraktuję jako rozstrzygające. Jest bardzo ważne, by wyłonienie grupy uczelni badawczych, a więc tych najbardziej prestiżowych, tych, w których polskie państwo i polskie społeczeństwo pokładać będzie największą nadzieję, przebiegło w sposób maksymalnie transparentny, bezdyskusyjny, bez udziału jakiegokolwiek czynnika politycznego, nawet w mojej osobie – podkreślił wicepremier Gowin.
Konkurs ma zostać rozstrzygnięty przez grono 15 zagranicznych uczonych.
Będą korekty w ustawie o szkolnictwie wyższym?
Minister dodał równocześnie, że wdrażanie ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce ujawniło potrzebę różnych korekt. Zaznaczył, że rząd jest na to gotowy - jeśli będą "racjonalne i projakościowe".
Mówił, że wyzwaniem jest realizacja programu "Horyzont Europa". Przypomniał, że od momentu wejścia do UE Polska w dziedzinie nauki jest płatnikiem netto, dopłacając do unijnego budżetu 1 mld zł więcej niż z niego czerpie.
Czytaj: Gowin: W przyszłym roku podwyżki dla pracowników uczelni>>
- To się musi zmienić – powiedział Gowin, zaznaczając, że wymaga to działań ze strony ministerstwa, ale też środowiska naukowego. - Udało nam się wyeliminować we współpracy z pozostałymi nowymi państwami członkowskimi UE, choć kluczowa była tu rola Polski i Węgier, główną barierę zniechęcająca polskich uczonych do korzystania z konkursu - wyeliminować skrajnie niesprawiedliwe rozwiązanie dotyczące wynagrodzeń – podkreślił.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.