Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do ETS spraw przeciwko Polsce i trzem innym krajom UE (Niderlandom, Luksemburgowi i Słowenii) w związku z niedopełnieniem obowiązku pełnego wdrożenia dyrektywy w sprawie zamówień publicznych dotyczących zakupów broni, amunicji i materiałów wojennych (oraz związanych z nimi robót i usług) w dziedzinie obronności, a także zamówień newralgicznych dostaw, robót i usług w dziedzinie bezpieczeństwa.
Dyrektywa 2009/81/WE, która reguluje prawo UE w tym zakresie, została przyjęta w sierpniu 2009 r. Dyrektywa przewiduje m.in. uczciwe i przejrzyste zasady ułatwiające przedsiębiorstwom dostęp do rynku obronności i bezpieczeństwa w innych krajach UE, elastyczność podmiotów zamawiających w zakresie szczegółowych negocjacji wszystkich elementów skomplikowanych kontraktów, a także możliwość wymagania przez podmioty zamawiające zabezpieczeń (od dostawców) w celu zapewnienia ochrony informacji niejawnych przed dostępem ze strony osób nieupoważnionych oraz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw, co przyczynić się ma do zapewnienia terminowego otrzymywania dostaw przez armię – zwłaszcza w czasie sytuacji kryzysowej lub konfliktu zbrojnego.
Wszystkie państwa członkowskie UE były zobowiązane do wdrożenia regulacji do dnia 20 sierpnia 2011 r. Większość krajów przyjęła przepisy wdrażające. Jednakże Polska, Niderlandy i Luksemburg nie powiadomiły dotąd Komisji o jakichkolwiek krajowych środkach wykonawczych. Słowenia powiadomiła jedynie o częściowym przyjęciu wymaganych przepisów.
W związku z zaistniałą sytuacją Komisja wniosła o nałożenie dziennej kary pieniężnej w wysokości 70.561,92 euro dla Polski, 57.324,80 euro dla Niderlandów, 8.320 euro dla Luksemburga oraz 7.038,72 euro dla Słowenii, którą należałoby płacić od dnia wydania przez Trybunał decyzji zgodnej z wnioskiem Komisji do momentu powiadomienia Komisji przez odnośne państwa członkowskie o pełnej transpozycji przedmiotowych przepisów do prawa krajowego. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Trybunał.
Opracowanie: Rafał Bujalski, RPE WKP
Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 28 września 2012 r.