Kongres będzie się składał z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. W programie przewidziano m.in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne oraz szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju nauki polskiej za granicą, popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.
Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu instytutu Kolbego>>
Goście z 40 państw
W sumie w spotkaniu weźmie udział około 500 gości z 40 państw, m.in. z Ameryk Północnej i Południowej, Australii, Chin czy Indii. Nie zabraknie też uczestników z krajów europejskich. Oficjalne otwarcie kongresu, w którym weźmie udział Minister Edukacji i Nauki, poprzedzi sesja plenarna prowadzona przez dyrektora Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego Jacka Gołębiowskiego.
Zaplanowano także interdyscyplinarny panel o roli edukacji językowej i kulturowej w zachowaniu tożsamości - wykład na ten temat wygłosi dr Krzysztof Jurek z Fundacji Polskiej Akademii Nauk. Odbędą się również dyskusje panelowe,e angażujące określone grupy uczestników Kongresu (np. nauczycieli języka polskiego, dyrektorów szkół, młodzież, rodziców), którzy spróbują odpowiedzieć na pytania: „Po co nam polska szkoła?” oraz „Jak moja szkoła promuje język polski i Polskę w swoim środowisku?".
Organizatorem Instytut Kolbego
Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego z siedzibą w Warszawie, powołano do życia w zeszłym roku na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. Działania realizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wobec Polonii i Polaków za granicą, mają na celu w szczególności kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, w tym nauczanie języka polskiego i w języku polskim. Do zadań instytutu należy:
- wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako języka ojczystego oraz promowania języka polskiego jako języka ojczystego wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą,
- wzmacnianie współpracy między Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą a podmiotami działającymi w Polsce, w szczególności w dziedzinie edukacji i nauki,
- wspieranie inicjatyw oraz projektów edukacyjnych i naukowych mających na celu pogłębianie znajomości języka polskiego,
- upowszechnianie języka polskiego jako języka obcego.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.