Opanowanie prawa niemieckiego i polskiego w zaledwie pięć lat jest możliwe dzięki korzystnie położonym dwom miejscowościom przy granicy: Frankfurtu nad Odrą oraz Słubic. Studenci GPL odbywają zajęcia z zakresu prawa polskiego w Słubicach w Collegium Polonicum , a następnie przekraczając most, znajdujący się tuż za uczelnią, idą uczyć się prawa niemieckiego. Kurs ten nie byłby możliwy, gdyby nie porozumienie dwóch ośrodków naukowych, a mianowicie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. GPL jest przeznaczony dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę z nauk prawnych, ze szczególnym naciskiem na prawo europejskie i dysponują dobrą znajomością języka niemieckiego.
Przebieg studiów
Kształcenie z GPL składa się z dwóch stopni Bachelor- i Master of German and Polish Law. W skład programu zajęć wchodzą nie tylko wykłady, ale także seminaria, konwersatoria oraz ćwiczenia z niemieckiego i polskiego prawa. I choć profesorowie często narzekają, iż program studiów jest mocno okrojony (przykładowo na polskie prawo pracy zostało przeznaczone zaledwie 30 godzin, kiedy na UAMie liczba godzin wykładowych wynosi 60), studenci nie narzekają na brak nauki. Zrozumienie dwóch różnych systemów prawa jest zadaniem niezmiernie trudnym i czasochłonnym. Jak twierdzą studenci GPL, mimo że systemy są do siebie nieco podobne, trudno jest, przy takim systemie nauki, je ze sobą powiązać. Izabela Roguska, studentka III roku GPL jest zdania, iż mimo występujących podobieństw, polskie prawo jest napisane trudnym językiem, często niezrozumiałym po jednokrotnej lekturze tekstu. Z kolei prawo niemieckie jest pisane prosto i zrozumiale, dlatego też wiele czasu trzeba poświęcić, aby być w stanie porównywać oba porządki prawne.
Co daje GPL?
„Dostałam się także na studia prawnicze w Szczecinie, ale wybrałam GPL, ponieważ tutaj są lepsze perspektywy ” wyznaje Katarzyna Dakowska. GPL to doskonała możliwość poznania polskiego i niemieckiego języka prawniczego, co czyni każdego konkurencyjnym na rynku pracy. Z kolei Martynie Dorniak, studentce również III roku GPL, podoba się możliwość pogłębienia znajomości języka oraz otrzymanie dwóch dyplomów, wieńczących studia. Ponadto, Frankfurt i Słubice są usytuowane w bardzo korzystnym miejscu: bardzo blisko Berlina i Warszawy. Co półtorej godziny odjeżdża stąd pociąg do Berlina, na który to studenci nie muszą kupować biletu. W ramach za opłatę za studia, każdy bowiem otrzymuje
legitymację studencką Viadriny, która uprawnia do bezpłatnej podróży komunikacją miejską po całej Brandenburgii.
Codziennie też odjeżdża bezpośredni pociąg do Warszawy i Poznania. Bliskość obydwu stolic umożliwia bez problemu odbycie niezbędnych praktyk zawodowych i zatrudnienie na prestiżowym stanowisku. Należy także podkreślić, iż oba systemy prawa są różne i też zupełnie inny jest sposób nauki prawa. W Polsce kładzie się nacisk na teorię, dogłębne zrozumienie instytucji i głównych zasad danej dziedziny prawa, z kolei w Niemczech większą uwagę przykuwa się na rozwiązywaniu kazusów i pracy z ustawą. Studenci GPL jako jedyni w Polsce mają szanse poznania nie tylko różnych porządków prawnych, ale także dwóch specyficznych form ich nauki. Katarzyna Dakowska dodaje, iż studia są w bardzo kameralnym gronie, wszyscy się dobrze znają. Po polskiej stronie jest tylko jeden akademik, a sam Frankfurt czy Słubice nie są dużymi miejscowościami, toteż wszyscy blisko siebie mieszkają. To z kolei wpływa na jeszcze lepszą integrację. Jedną z największych wad systemu GPL jest ogrom wiedzy, który trzeba zdobyć, a niestety same studia go nie zapewnią. Mimo obszernego materiału, absolwenci GPL są gorzej od swoich rówieśników przygotowani do zdawania aplikacji w Polsce. Zdecydowanie większy nacisk kładzie się na prawo niemieckie, dlatego też wiele osób przekwalifikowuje się i zaczyna studiować „klasyczne” prawo niemieckie, aby w przyszłości pracować za granicą.
Perspektywy zawodowe
Po ukończonych studiach GPL każdy otrzymuje tytuł magistra, który uprawnia do dalszej edukacji i podjęcia aplikacji. Jest to oczywiście możliwe, jednak nie jest to najczęściej wybierana droga przez studentów. Porównując płace w Polsce i za granicą, wiele osób decyduje się na pracę w Berlinie lub w Poczdamie, gdzie większość studentów już w trakcie studiów podejmuje praktyki zawodowe. Jak już wspomniałam, po studiach GPL absolwenci mają możliwość podjęcia „klasycznych” studiów prawniczych w Niemczech i ukończenia ich po półtora roku bądź dwóch latach. Tym samym absolwenci GPL mogą zarówno zostać sędziami, prokuratorami czy adwokatami, ale także mogą prężnie działać w polsko-niemieckich branżach gospodarczych, kulturalnych, administracyjnych, czy też politycznych zarówno w Polsce jak i w Niemczech.
Podsumowanie
Każdy, kto nie czuje się na tyle pewnie, by rozpocząć od razu studia w Niemczech, a chciałby wiązać swoją przyszłość z prawem niemieckim, powinien wziąć tą unikalną możliwość pod uwagę. GPL to wspaniała możliwość do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu nauk prawniczych, a także do poznania niemieckiej kultury i podwyższenie swoich kwalifikacji językowych. Podczas studiów GPL można bardzo szybko opanować fachowy język niemiecki, terminologię prawniczą polską, jak i niemiecką. GPL to także bardzo dobra okazja to poszerzenia swoich horyzontów i otworzenia się na nowych ludzi z całego świata.
Beata Walczakiewicz