Jakiej sytuacji dotyczy zapis art. 6s ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g. dotyczący przekazania odpadów "na koszt gminy"?

Czy w przypadku, gdy gmina nie realizuje obowiązku odbioru odpadów komunalnych od przedsiębiorców (brak stosownej uchwały lub odbiór dotyczy tylko przedsiębiorców na nieruchomościach, gdzie zamieszkują mieszkańcy) ma zastosowanie ww. zapis?

Jak będzie wyglądało takie rozliczenie w praktyce?

Odpowiedź

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 3 ust. 1 u.u.c.p.g., utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Art. 6c ust. 1 u.u.c.p.g. stanowi, że gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Rada gminy natomiast, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego określa termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6l u.u.c.p.g.).


W przypadku natomiast, gdy gmina nie wykonuje obowiązków w zakresie wskazanym powyżej (tym samym – nie podejmuje stosownej uchwały lub nie zorganizuje odbierania odpadów komunalnych z części nieruchomości na terenie gminy, z których odpady powinny być odbierane), to zgodnie z art. 6s u.u.c.p.g., właściciel jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, przy czym tylko podmiotowi wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, czyli uprawnionemu do odbierania odpadów komunalnych. Przekazanie takie następuje na koszt gminy. Przepis ten stanowi rodzaj sankcji dla gminy za nieodbieranie odpadów.
 

Oznacza to, że właściciel nieruchomości powinien zawrzeć odpowiednią umowę z podmiotem odbierającym odpady komunalne. Jeżeli w związku z tym poniesie koszty, przysługuje mu roszczenie przeciwko gminie o ich zwrot na podstawie art. 6s u.u.c.p.g. W praktyce, właściciel nieruchomości może wezwać gminę do zapłaty uiszczonej kwoty z tytułu odbioru odpadów komunalnych (za jednoczesnym okazaniem zawartej umowy z podmiotem odbierającym odpady komunalne oraz potwierdzenia uiszczenia kwoty z tytułu odbioru odpadów komunalnych).