Wprowadzone korekty i uzupełnienie tematyki szkoleń, w tym ułożenie zagadnień według czytelnych kryteriów w poszczególnych blokach tematycznych, wynikających z ustawowych zadań i uprawnień służb organizatora imprezy masowej pozwoli, na ujednolicenie standardów szkoleń tych osób.
W projekcie określono wymogi, jakie powinni spełniać kierownicy do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne organizatora imprezy masowej w zakresie wyszkolenia i wyposażenia oraz warunki i sposoby ich działania.
Warunki szkolenia kierownika do spraw bezpieczeństwa oraz członków służby informacyjnej i służby porządkowej oraz zakres tematyki szkoleń mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa podczas imprez masowych, a zwłaszcza meczów piłki nożnej. Co jest niezwykle istotne w kontekście przygotowań Polski do zapewnienia bezpieczeństwa Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.
Zgodnie z projektem szkolenie kandydatów na członków służb informacyjnych i członków służb porządkowych będzie obywało się według jednego programu szkoleniowego.
Wprowadzenie jednolitego programu szkoleń dla członków służb porządkowych i służb informacyjnych pozwoli organizatorowi imprezy masowej na sprawne zarządzanie tymi służbami w ramach imprezy masowej w miarę przewidywanych zagrożeń, natomiast kandydaci na członków tych służb będą zobowiązani do odbycia jednego szkolenia.
Projektowane rozporządzenie będzie dotyczyło tylko tych osób, które dotychczas nie odbyły szkoleń.
W projekcie przewiduje się m.in., iż przeglądanie odzieży powinno być dokonywane przez członka służby porządkowej lub członka służby informacyjnej tej samej płci, co osoba kontrolowana. Przed rozpoczęciem przeglądania bagaży lub odzieży osoby uczestniczącej w imprezie masowej, członek służby porządkowej będzie obowiązany użyć zwrotu „służba porządkowa”, a członek służby informacyjnej zwrotu „służba informacyjna”.
Ponadto służby te będą uprawnione do wezwania osoby uczestniczącej w imprezie masowej do okazania zawartości bagażu lub okazania odzieży. W przypadku stwierdzenia przedmiotów, których wnoszenie i posiadanie na imprezie masowej jest zabronione, członek służby porządkowej będzie zobowiązany odmówić wpuszczenia na imprezę takiej osoby, lub usunięcia jej z miejsca przeprowadzania imprezy. W przypadku ujawnienia broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, napojów alkoholowych, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych i pożarowo niebezpiecznych lub środków odurzających i psychotropowych, służby porządkowe lub informacyjne dokonają ujęcia osoby i po odebraniu tych przedmiotów, sporządzą notatkę z przeprowadzonej czynności, a następnie przekażą ujętą osobę wraz z odebranymi przedmiotami Policji.
Projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie obowiązku posiadania na imprezie masowej jednolitego i umożliwiającego łatwą identyfikację ubioru, zarówno przez służby porządkowe jak i służby informacyjne.
Projekt zastępuje obecnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 marca 2010 r. w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne (Dz. U. Nr 52 poz. 308) .
Źródło: www.mswia.gov.pl, stan z dnia 18 lipca 2011 r.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 marca 2010 r. w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne (Dz. U. Nr 52 poz. 308)