Spór w sprawie dotyczył odpowiedzi na pytanie czy gmina ma prawo do odliczenia, w drodze korekty wieloletniej, podatku naliczonego związanego z wydatkami inwestycyjnymi poniesionymi na budowę stadionu piłkarskiego.
Zdaniem gminy, w związku z zawarciem umowy dzierżawy stadionu i w związku z tym zmianą jego przeznaczenia na związaną z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT, przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.
Innego zdania był organ podatkowy.
Organ uznał, że gmina, nabywając towary i usługi związane z realizacją inwestycji nie dokonywała tych czynności do działalności gospodarczej i nie działała jako podatnik VAT. Późniejsza zmiana przeznaczenia i włączenie do działalności gospodarczej nie daje prawa do korekty podatku naliczonego, nie istnieje bowiem podatek który można odliczyć w drodze dokonania korekty.
WSA nie zgodził się z takim stanowiskiem organu.
W uzasadnieniu sąd wyjaśnił, iż początkowe przeznaczenie przez gminę nabytych towarów i usług do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu nie pozbawia jej prawa do dokonania późniejszego odliczenia podatku naliczonego w razie zmiany przeznaczenia tych towarów lub usług i wykorzystania ich do wykonywania czynności opodatkowanych.Możliwość dokonania korekty odliczenia ma swoje uzasadnienie w zasadzie neutralności podatku VAT.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Kielcach z 21 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 401/15, nieprawomocny