Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Grunt gminny został wydzierżawiony z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej Po upływie okresu dzierżawy ponowna umowa dzierżawy została zawarta między stronami na tę samą nieruchomość na podstawie uchwały Rady Miejskiej z przeznaczeniem na cel jw.
Czy w przypadku zmiany przeznaczenia na cel np. usługowy w okresie trwania (ponownej) umowy - wymagana jest kolejna zgoda Rady Miejskiej, tj. zmiana w tej części podjętej uchwały?
Czy wystarczy zawrzeć tylko aneks do umowy bez uchwały?
Ustawa wspomina o wydzierżawieniu tej samej nieruchomości między stronami, a nie precyzuje przeznaczenia.
Odpowiedź
Zmiana celu powoduje, iż zmienia się przedmiotowo istotny element umowy dzierżawy, a co za tym idzie, w tym zakresie konieczna jest zgoda rady gminy wrażona w formie uchwały.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) – dalej u.g.n., nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu, m.in. mogą być oddawane w dzierżawę. Z analizy natomiast art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) – dalej u.s.g. wynika, iż zawiera on dwie odmienne regulacje: pierwsza dotyczy ustalenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej ("zasady" są podejmowane w formie aktu prawa miejscowego), druga dotyczy obowiązku podejmowania uchwały za każdym razem, gdy po umowie zawartej na okres do trzech lat strony zawierają kolejne umowy dotyczące tej samej nieruchomości (akt podejmowany w sprawach indywidualnych, a więc nie stanowiący aktu prawa miejscowego).
Tak więc, w opisanej wyżej drugiej sytuacji, tj. wówczas, gdy po umowie zawartej na okres do 3 lat strony zawierają kolejne umowy dotyczące tej samej nieruchomości, dzierżawy dokonuje organ wykonawczy tej jednostki, za zgodą właściwej rady (sejmiku), czyli za zgodą organu stanowiącego.
Indywidualny i konkretny charakter zgody rady na dzierżawę nieruchomości jest tą cechą, która wpływa na zakres postanowień, które mogą zostać zawarte w uchwale rady i oznacza, że zgoda dotyczy nie tylko zindywidualizowanych działek, ale także wskazuje podmiot, na rzecz którego nieruchomość została oddana w dzierżawę oraz w niniejszym przypadku również cel dzierżawy. Umowa, zawierana w następstwie podjętej uchwały ma charakter cywilny i zawierana jest na podstawie przepisów prawa cywilnego. Trzeba mieć na uwadze, iż zgoda to rozstrzygnięcie o charakterze stanowczym, nie opiniodawczym i winna dotyczyć istotnych podmiotowo i przedmiotowo elementów umowy, w przeciwnym wypadku nie istnieje możliwość zweryfikowania, czy dokonane rozporządzenie mieści się w granicach udzielonej zgody. Zmiana celu powoduje, iż zmienia się przedmiotowo istotny element umowy, a co za tym idzie, w tym zakresie konieczna jest zgoda rady gminy wrażona w formie uchwały.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .