Właściciele sąsiadujących działek wnieśli do sądu administracyjnego skargę na bezczynność starosty, polegającą na niewprowadzeniu przebiegu granicy działki w operacie ewidencji gruntów i budynków.

Przewodniczący wydziału wezwał skarżących do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez wykazanie, że wyczerpali tryb przewidziany w art. 37 § 1 k.p.a. poprzez złożenie zażalenia do organu wyższego stopnia.

W odpowiedzi włąściciele działek powtórzyli jedynie, że postępowanie zostało zakończone wydaniem prawomocnej decyzji i domagają się wykonania przebiegu nowych granic w terenie i wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów zgodnie z prawomocną decyzją.

WSA wyjaśnił, iż skarżący, przed wniesieniem skargi do sądu, powinni byli wystąpić z zażaleniem do organu administracji publicznej wyższego stopnia na niezałatwienie sprawy w terminie.

W rozpatrywanej sprawie takim organem jest wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.Ponadto sąd przypomniał, iż skargę dotyczącą przewlekłego prowadzenia postępowania czy też bezczynności organu można wnieść w każdym czasie, po wyczerpaniu przysługujących stronie środków zaskarżenia lub po złożeniu wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Zatem złożenie zażalenia jest warunkiem formalnym skutecznego wniesienia skargo do sądu administracyjnego.

W rozpatrywanej sprawie skarżący przed skierowaniem skargi do sądu nie wnieśli zażalenia, co oznacza, że nie spełnili warunku koniecznego do skutecznego wniesienia skargi – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Łodzi z 28 lipca 2015 r., sygn. akt III SAB/Łd 31/15, nieprawomocne