Pytanie:
Czy pracownik socjalny może zostać przewodniczącym zespołu interdyscyplinarnego?
Jak można uzasadnić odmowę przyjęcia funkcji przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego będąc pracownikiem socjalnym?
Kto może pełnić ww. funkcję?

Odpowiedź:

Pracownik socjalny może zostać przewodniczącym zespołu interdyscyplinarnego.

Uzasadnienie:
Jak wynika z art. 9a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – dalej u.o.p.p.r., zespół interdyscyplinarny powołuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. W skład zespołu wchodzą między innymi przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Stosownie do art. 9a ust. 6 u.o.p.p.r., przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego jest wybierany na pierwszym posiedzeniu zespołu spośród jego członków. Z regulacji tej wynika, że funkcje przewodniczącego może pełnić każdy z członów zespołu, o ile zostanie wybrany i wyrazi na to zgodę.

Ustawodawca nie określił żadnych norm prawnych zobowiązujących pracownika do przyjęcia funkcji przewodniczącego lub argumentujących jej odrzucenie. Zatrudniony może po prostu nie wyrazić zgody na powierzenie mu tej funkcji nie uzasadniając swojej decyzji. Można przypuszczać, że problem pracownika wynika z obawy o niezadowolenie pracodawcy z powodu takiej odmowy i wynikające z tego faktu ewentualne konsekwencje.

Trudno jednak w takiej sytuacji cokolwiek doradzić poza tym, że jeżeli powody nieprzyjęcia funkcji przewodniczącego są racjonalne, warto je pracodawcy przedstawić.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów