Pierwszego kwietnia zmianie ulegnie m.in. art. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 966 z późn. zm.). Przepis dotyczy kryterium dochodowego przyznania dodatku mieszkaniowego i jest niekiedy przywoływany w podstawach prawnych uchwał w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego.

Zmieni się również art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.)., który dotyczy kryterium dochodowego prawa do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Przepis jest przywoływany w podstawach prawnych wielu uchwał z zakresu pomocy społecznej np. dotyczących udzielenia pomocy w formie dożywiania dla dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach albo zasad odpłatności za pobyt w domach pomocy.

Początek kwietnia to także nowelizacja ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 332 z późn. zm.). Zmiany obejmą artykuł 196 ustawy stanowiący podstawę do ustalania przez starostę średnich miesięcznych wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Zmieni się też art. 115 ustawy, przywoływany w podstawach prawnych uchwał rad powiatu zwiększających wysokość środków finansowych na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
 

Wprowadzane zmiany dotyczą przede wszystkim wyłączenia z obliczania dochodu świadczeń przyznawanych na mocy Programu 500+.