Córka posiada niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, uczy się, do tej chwili na nią przysługiwał mi zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 152 zł.
W miesiącu wrześniu zda ostatni egzamin na uczelni, a w sierpniu wychodzi za mąż.
Czy w dalszym ciągu będzie przysługiwał jej zasiłek pielęgnacyjny?
Orzeczenie o niepełnosprawności jest nadal ważne.
Odpowiedź
Jak najbardziej – zasadniczo osoby niepełnosprawne w przedstawionej sytuacji zachowują prawo do zasiłku pielęgnacyjnego bez względu na fakt kontynuowania nauki oraz zamążpójścia.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) - dalej u.ś.r. zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
4) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 153 zł miesięcznie.
Jednocześnie zgodnie z art. 23 ust. 1 u.ś.r. ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osób, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788), ciąży obowiązek alimentacyjny.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Osobom, o których mowa wyżej, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Tak więc do pobierania w gminie zasiłku pielęgnacyjnego nie jest istotny fakt kontynuowania nauki oraz stan cywilny osoby niepełnosprawnej.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje bez względu na fakt kontynuowania nauki oraz zamążpójścia
Jak najbardziej zasadniczo osoby niepełnosprawne w przedstawionej sytuacji zachowują prawo do zasiłku pielęgnacyjnego bez względu na fakt kontynuowania nauki oraz zamążpójścia.