Jakie należy zastosować zasady i terminy przy ogłaszaniu trzecich i kolejnych rokowań?

Odpowiedź

Zasady prowadzenia rokowań nie zmieniają się dla kolejnych rokowań i są identyczne jak w przypadku prowadzenia pierwszych rokowań po drugim przetargu zakończonym wynikiem negatywnym.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 39 ust. 2 z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) – dalej u.g.n., jeżeli drugi przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, właściwy organ w okresie nie krótszym niż 30 dni, ale nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia jego zamknięcia, może zbyć nieruchomość w drodze rokowań albo organizować kolejne przetargi. Powyższa redakcja przepisu wskazuje, że właściwy organ może wybrać dalszy sposób postępowania i albo zorganizować kolejny przetarg, albo przeprowadzić rokowania.

Jednocześnie ustawodawca nie wskazał ile razy mogą takie rokowania być prowadzone, ani nie wprowadził wobec nich w ustawie żadnych przepisów szczególnych. Tryb prowadzenia rokowań organizowanych po drugim przetargu został natomiast uregulowany w rozdziale 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. Nr 207, poz. 2108 z późn. zm.) – dalej r.p.p.r. Zauważyć jednak trzeba, że również i w powyższym akcie nie przewidziano odrębnych reguł dla prowadzenia pierwszych rokowań i kolejnych.

Z powyższego wywieść zatem należy, iż zasady prowadzenia rokowań nie zmieniają się w czasie i są identyczne jak w przypadku prowadzenia pierwszych rokowań po drugim przetargu zakończonym wynikiem negatywnym. Kolejne rokowania ogłosić zatem można w okresie nie krótszym niż 30 dni, ale nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia zakończenia się poprzednich rokowań wynikiem negatywnym. Kolejne rokowania składają się również z 4 faz:
- ogłoszenie o rokowaniach (§ 25 r.p.p.r.),
- zgłaszanie się uczestników do rokowań (§ 26 r.p.p.r.),
- rokowania (§ 28 i 29 r.p.p.r.),
- informowanie o wynikach rokowań (§ 29 ust. 5 r.p.p.r.).