Jak poinformował przewodniczący referendalnej komisji, w głosowaniu wzięło udział nieco ponad 3,3 tys. mieszkańców Zakopanego. Aby referendum było ważne, swoje głosy powinno oddać co najmniej 5 tys. 45 wyborców, co stanowi trzy piąte liczby osób uczestniczących w wyborze burmistrza w 2010 roku. Wówczas w wyborach brało udział 8 tys. 407 uprawnionych do głosowania mieszkańców.
W niedzielnym referendum za odwołaniem burmistrza głosowało 2 tys. 661 osób, zaś przeciw było 605 głosujących. Obwodowe komisje stwierdziły niemal 40 głosów nieważnych.
Referendum zakończyło się o godz. 21.00. Głosowanie przebiegło bez zakłóceń.
O przeprowadzeniu referendum zdecydowali we wrześniu ub. roku miejscy radni; wcześniej nie udzielili burmistrzowi absolutorium za niewykonanie budżetu.
Opozycyjni radni zarzucili burmistrzowi złe gospodarowanie finansami miasta i słabe wykonanie zadań inwestycyjnych.
Burmistrz Zakopanego odrzucił te zarzuty, twierdząc że to działanie polityczne, a opozycyjni radni, którzy mają większość w Radzie Miasta, od samego początku tej kadencji blokowali jego działania. Majcher argumentował, że za jego kadencji wykonano w mieście wielkie inwestycje m.in. drogowe, współfinansowane z funduszy unijnych.
Na kartach do głosowania widniało pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Janusza Wojciecha Majchra, burmistrza miasta Zakopane, przed upływem kadencji?".
W trakcie kampanii referendalnej, na ulicach Zakopanego zawisły billboardy informujące o tym jak głosować, aby odwołać burmistrza ze stanowiska. Billboardy zostały wywieszone na zlecenie opozycyjnego w stosunku do burmistrza klubu radnych.
Przed referendum miały też miejsce dwa pozwy sądowe w trybie wyborczym. W jednym Janusz Majcher domagał się od przewodniczącego Rady Miasta Jerzego Zacharki, aby odwołał swoje słowa na temat działalności burmistrza i zapłacił 20 tys. zł. Wniosek został oddalony przez sąd. Drugi pozew w trybie wyborczym złożył Jerzy Zacharko przeciw dwóm radnym klubów Platforma Obywatelska i Twoje Zakopane, domagając się zakazu publikowania i rozpowszechniania podpisanego przez nich oświadczenia, w którym namawiali mieszkańców Zakopanego do bojkotu referendum. Sąd również odrzucił ten wniosek.
Janusz Majcher jest burmistrzem Zakopanego drugą kadencję. W wyborach w 2010 roku startował z listy lokalnego komitetu Twoje Zakopane, popierała go Platforma Obywatelska.
szb/ mp/