Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Jeden z mieszkańców gminy za pośrednictwem wójta wniósł skargę na jego bezczynność w udzieleniu mu informacji publicznej.
Na pytanie mieszkańca czy wniesiona przez niego skarga została przekazana do tutejszego sądu wójt wyjaśnił, iż nie miał obowiązku przekazania skargi ponieważ udzielił odpowiedzi na wniosek.
W związku z tym mieszkaniec wystąpił do sądu administracyjnego o wymierzenie grzywny wójtowi.
WSA przypomniał, iż wójt, jako podmiot wykonujący zadania z zakresu administracji publicznej, zobowiązany był do przekazania skargi do sądu w terminie 15 dni, określonym w art. 21 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.).
Dotyczy to także sytuacji wynikającej z art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).
W razie niezastosowania się przez organ administracji publicznej do wskazanego obowiązku, sąd może orzec o wymierzeniu organowi grzywny.
Grzywna wymierzana organowi ma charakter mieszany: dyscyplinująco - restrykcyjny. Ma ona bowiem na celu, oprócz dyscyplinowania organu stanowić sankcję za naruszenie podstawowego prawa jednostki do rozpatrzenia sprawy bez zbędnej zwłoki. Ponadto wymierzenie grzywny pełni funkcję prewencyjną i ma służyć zapobieganiu naruszania przez organ administracji przepisu art. 54 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w przyszłości.
W związku z tym, iż do dnia rozpoznawania wniosku wójt nadal nie przekazał skargi, sąd uznał za zasadny wniosek mieszkańca o wymierzenie grzywny organowi.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 24 lutego 2015 r., sygn. akt II SO/Bk 40/14, nieprawomocny