Pytanie:
W dniu 25 czerwca 2015 r do starostwa wpłynęło pismo petenta o następującej treści: „Dnia 20 lipca 2015 r. zaczynam kopać oczko wodne o wymiarach do 50 m2 na mojej działce o numerze 401 w celu gromadzenia wody opadowej, która będzie wykorzystana w okresie suszy do podlewania działki. Ziemię z wykopu rozplantuję
na terenie mojej działki”. Po czym następuje podpis i adres petenta.

Jak starosta powinien potraktować to pismo? Co w tej sprawie powinien zrobić?

Odpowiedź:
Stosownie do art. 29 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.) – dalej pr. bud., wykonanie oczka wodnego o powierzchni do 50 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, ale w świetle przepisu art. 30 ust. 1 pkt 1 pr. bud. wymaga zgłoszenia. W myśl art. 30 ust. 2 pr. bud., w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych, dołączyć do niego odpowiednie szkice lub rysunki, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz wymagane pozwolenia, uzgodnienia i opinie. Pismo, które wpłynęło do starostwa, nie spełnia wymagań zgłoszenia, zatem w pierwszej kolejności należałoby dopytać adresata, jaki jest cel tego pisma, informując go jednocześnie, że jeżeli ma to być zgłoszenie, to powinno spełniać wymogi, o których mowa w art. 30 ust. 2 pr. bud.

Na podstawie informacji zawartych w przedmiotowym piśmie trudno orzec, czy to, co petent nazywa „oczkiem wodnym”, jest urządzeniem szczelnym, niemającym wpływu na kształtowanie zasobów wodnych, czy też jest to urządzenie ziemne, nieszczelne, kształtujące zasoby wodne, będące w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469), urządzeniem wodnym (stawem), na którego wykonanie będzie wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.