Opublikowane rozporządzenie dotyczy gmin, które ucierpiały w wyniku powodzi i które objęte są stanem klęski żywiołowej. Jego celem jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dostarczenie niezbędnej i najpilniejszej pomocy oraz wsparcia mieszkańcom, pracodawcom, przedsiębiorcom i innym podmiotom z terenów objętych klęską żywiołową.

Rozporządzenie obowiązuje:

  • w województwie dolnośląskim - w powiatach kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz w Wałbrzychu i Jeleniej Górze;
  • w województwie opolskim - w powiatach głubczyckim, nyskim, prudnickim i w gminie Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
  • w województwie śląskim - w powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i raciborskim oraz w Bielsku-Białej.

Ale już wiadomo, że prawdopodobnie dziś rozszerzone zostanie na kolejne siedem powiatów:

  • w województwie dolnośląskim – powiat lubański, dzierżoniowskim, świdnickim,
  • w województwie opolskim – opolski, krapkowicki, brzeski, kędzierzyńsko-kozielski.

Rozporządzenie określa narzędzia i terminy, do których będą obowiązywać określone rozwiązania zawarte w ustawie z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

 

Z jakiej pomocy i w jakim terminie można skorzystać z pomocy

Od 1 sierpnia 2024 do 31 grudnia 2024

  • Składki ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz inne składki, do poboru, których jest obowiązany ZUS, należne za okres od 1 sierpnia 2024 do 31 grudnia 2024 r. opłacone przez poszkodowanego będącego płatnikiem tych składek w terminie do 15 września 2025 r. uważa się za opłacone w terminie.

Do 31 października 2024

  • okres, o którym mowa w art. 19 ust 1 specustawy (prawo do świadczenia wysokości zasiłku dla bezrobotnych)
  • termin, o którym mowa w art. 19 ust 4 specustawy (przyznanie zasiłku poszkodowanym bezrobotnym, którzy utracili prawo do zasiłku dla bezrobotnych), przy czym dzień, o którym mowa w tym przepisie ustala się na 1 listopada 2024 r.
  • okres, o którym mowa w art. 23 ust.2 specustawy (wypłata wynagrodzenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych)

31 grudnia 2024 r.

  • do tego czasu środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na cele związane z pomocą dla poszkodowanych zatrudnionych u pracodawcy, który utworzył fundusz, a także dla poszkodowanych zatrudnionych u innego pracodawcy  (art. 10 ustawy)
  • termin na złożenie przez poszkodowanego wniosku do starosty o umorzenie w całości lub części pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia  udzielonej na podstawie art. 42 ustawy o promocji zatrudnienia (art. 17 specustawy)
  • termin na złożenie wniosku o umorzenie refundacji na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy lub środków na podjęcie działalności gospodarczej (art. 18 specustawy)

Do 15 marca 2025 r.

  • termin złożenia wniosku o jednorazowy zasiłek powodziowy w wysokości do 2 tys. zł. Zasiłek przysługuje rodzinie lub osobie samotnie gospodarującej. Wypłaca je wójt (burmistrz, prezydent miasta), na którego terenie składająca go osoba poniosła szkodę w wyniku powodzi albo na terenie gminy sąsiadującej, na której przebywa po ewakuacji. (art. 5 specustawy)

Do 15 września  2025 r.

  • termin dla gminy na złożenie wniosku o zbywanie nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przeznaczonych na cele mieszkaniowe na rzecz poszkodowanych następuje w trybie bezprzetargowym (art. 7)
  • termin na złożenie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wniosku o pomoc ze środków PFRON na zadania określone w art. 11 specustawy m.in. na utrzymanie zagrożonych likwidacją na skutek powodzi miejsc pracy osób niepełnosprawnych; odtworzenie zniszczonej lub utraconej na skutek powodzi infrastruktury i wyposażenia WTZ, ZAZ oraz przedsiębiorstw osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą; pomoc dla osób niepełnosprawnych na zakup sprzętu rehabilitacyjnego;  dofinansowanie do oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych na likwidację skutków powodzi w związku z zatrudnianiem i rehabilitacją osób niepełnosprawnych.
  • termin na wystąpienie do PFRON o zgodę na wykorzystanie środków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na cele określone w art. 12 specustwy m.in. odtworzenie infrastruktury i wyposażenia miejsc pracy oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, pomoc indywidualną niepełnoprawnym powodzianom
  • termin na wystąpienie do PFRON o  odroczenie terminu płatności należności z tytułu zwrotu pomocy udzielonej ze środków PFRON (art. 14)
  • termin na refundację składek na ubezpieczenie społeczne pomimo nieterminowego opłacenia składek (art. 16 specustawy)
  • termin na złożenie wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej i wypłatę premii gwarancyjnej (art. 27 specustawy)
  • termin na złożenie wniosku o wsparcie tworzenia lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy (art. 28 specustawy)
  • okres zwolnienia z opłat, o których mowa art. 29 specustawy np. opłata za wydanie paszportu utraconego w czasie powodzi, opłaty skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) oraz złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii, w sprawach związanych z usuwaniem skutków powodzi; udostępnienie opłaty za udostępnianie danych i informacji kartograficznych i geodezyjnych.
  • okres, o którym mowa art. 33 ust 3 specustawy (świadczenia nie wliczane do dochodu w przypadku gospodarstwa rolnego

MSWiA podkreśla, że ze względu na pilną potrzeba wprowadzenia projektowanych przepisów nie były poddawane one konsultacjom

Czytaj też w LEX: Funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego w okresie stanu klęski żywiołowej >