Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Mieszkaniec gminy wystąpił do SKO z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, wytwarzanymi przez spółkę na terenie sąsiadującym z jego działką.


SKO odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji starosty. Kolegium wyjaśniło, że wcześniej organ stwierdził już wygaśnięcie własnej decyzji i wyeliminował ją z obrotu prawnego.

Wobec tego kolegium uznało, iż mieszkaniec nie ma interesu prawnego w stwierdzeniu nieważności decyzji, która już nie istnieje w obrocie prawnym i nie może naruszać jego interesu.

Wnioskodawca zaskarżył taką decyzję do sądu administracyjnego.

WSA przyznał rację mieszkańcowi.

Sąd przypomniał, iż utrata ważności decyzji na skutek stwierdzenia jej wygaśnięcia nie powoduje zniesienia skutków prawnych zaistniałych w czasie obowiązywania tej decyzji.

Sama zaś decyzja funkcjonuje w obrocie prawnym w tym sensie, że można nadal się na nią powoływać, choćby dla uniknięcia odpowiedzialności prawnej przewidzianej w przepisach, za jej nieposiadanie – wyjaśnił WSA.

Zdaniem sądu uprzednie stwierdzenie wygaśnięcia danej decyzji nie dezaktualizuje interesu prawnego strony w żądaniu stwierdzenia nieważności tej decyzji.

Nie stanowi również innej uzasadnionej przyczyny w rozumieniu art. 61a ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.), która stanowiłaby przeszkodę we wszczęciu postępowania nieważnościowego – podkreślił WSA.

 


Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 23 lipca 2014 r., sygn. akt IV SA/Po 439/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.