Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy starosta ma obowiązek informować burmistrza o wydaniu zgody na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków na terenie danej gminy? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?


Odpowiedź:

Wyrażenie zgody na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków przez starostę może nastąpić w dwóch przypadkach. Na podstawie zgłoszenia zamiaru budowy oczyszczalni i niewniesienia przez organ sprzeciwu lub na podstawie złożonego wniosku na budowę poprzez wydanie decyzji.


Po przyjęciu zgłoszenia starosta nie ma obowiązku powiadamiania o tym fakcie innych organów.


Po wydaniu decyzji starosta przesyła ją niezwłocznie wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta albo organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.


Burmistrz zawsze może wystąpić do starosty o podanie informacji na temat przyjętych zgłoszeń w zakresie zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni.


Uzasadnienie:

Budowa przydomowej małej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę, o czym stanowi art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.) – dalej pr. bud. Wymaga ona jednak zgłoszenia na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 pr. bud. W tym przypadku starosta nie ma obowiązku informowania kogokolwiek o dokonanym zgłoszeniu.


Przy budowie oczyszczalni o wydajności powyżej 7,5 m3 na dobę inwestor składa wniosek o pozwolenie na budowę. Po wydaniu pozwolenia na podstawie art. 38 ust. 1 pr. bud. starosta ma obowiązek przesłać decyzję niezwłocznie wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta albo organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235), lub pozwolenie, o którym mowa w art. 23 i 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 934).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.