Według przewodniczącego PKW wszystkie problemy zostały już rozwiązane, pozostaje kwestia podziału gmin na okręgi. Naczelny Sąd Administracyjny nie zakończył jeszcze rozpatrywania kilku spraw dotyczących tej kwestii. Dodał, że najprawdopodobniej wszystkie zakończą się przed 27 sierpnia. Zgodnie z kalendarzem wyborczym podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym powinno nastąpić do 27 sierpnia.
Kampania wyborcza rozpoczęta
Wojciech Hermeliński podkreślił, że formalnie ruszyła kampania wyborcza. - W rozumieniu Kodeksu wyborczego mogła się rozpocząć po ogłoszeniu terminu wyborów, mogę ubolewać, że apele do prekandydatów, którzy kampanię rozpoczęli dużo wcześniej, nie odniosły skutków – powiedział. Dodał, że obecnie kandydaci mogą bez obaw kampanię prowadzić. PKW będzie po jej zakończeniu oceniała sprawozdania finansowe partii.
Czy wszystko się uda?
Nowością będą dwie komisje – do przeprowadzenia wyborów i do liczenia głosów. Według przewodniczącego może to spowodować trudności m.in. w powołaniu członków w nich zasiadających – potrzeba będzie dwa razy tyle osób, co dotychczas. Wojciech Hermeliński zauważył także, że mogą powstać problemy na stylu komisji, np. przy przekazaniu protokołów.
Podkreślił, że są wyznaczeni komisarze wyborczy, były problemy z wyłonieniem urzędników wyborczych, ale to się ostatecznie rozwiązało. - Mamy nadzieję, że sobie poradzimy – dodał.
Zapytany o zmianę definicji znaku X, przewodniczący PKW powiedział, że mogą wystąpić kłopoty z odczytaniem intencji wyborców przez członków komisji. Od tego roku zgodnie z Kodeksem wyborczym przez znak X rozumie się co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki (a nie jak poprzednio dwie przecinające się linie w kratce).
System informatyczny działa
Przewodniczący zapewnił, że system Wsparcia Organów Wyborczych działa i systematycznie przeprowadzane są jego testy. - System budowany jest przez naszych informatyków, żadna firma zewnętrzna w tym nie uczestniczy – podkreślił.
Wojciech Hermeliński podkreślił też, że dobrze iż ustawodawca wycofał się ze wstecznego działania przepisu o dwukadencyjności wójtów i burmistrzów. Od wyborów 2018 r. kadencja władz samorządowych będzie wynosiła 5 lat (do tej pory była 4-letnia).
Zapytany o kwestię ogłoszenia wyników wyborów, przewodniczący PKW odparł, że woli być ostrożny. - Nie chcę powiedzieć, że wybory ogłosimy następnego dnia, wolę powiedzieć, że raczej po kilku dniach – dodał.
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a druga - 4 listopada.
Czytaj też komentarz Wybory muszą się udać, ale trochę nerwów może być