Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Jedna z mieszkanek gminy zaskarżyła do sądu administracyjnego uchwałę rady miejskiej, dotyczącą ustalenia wysokości stawek opłaty targowej.
Zdaniem kobiety w uchwale doszło do drastycznego i nieuzasadnionego podwyższenia stawek opłaty targowej, co spowodowało utratę przez jej męża przychodu uzyskiwanego przez niego z działalności gospodarczej, w ramach której korzystał on z placu targowego.
Kobieta argumentowała, iż negatywne skutki finansowe wynikające z uchwały dotknęły bezpośrednio nie tylko jej męża, ale także ją samą, z uwagi na pozostawanie z nim w małżeńskiej wspólności ustawowej.
Dlatego też, utrata przez męża dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej wyczerpuje również wymóg zaistnienia naruszenia jej własnego interesu prawnego w rozumieniu art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.).
WSA wyjaśnił, iż wskazana przez kobietę okoliczność, utraty wskutek wadliwości uchwały prawa miejscowego, dochodu małżonka, aczkolwiek niewątpliwie przekłada się bezpośrednio również na jej własną sytuacje finansową, skoro pozostaje z nim w małżeńskiej wspólności majątkowej, to jednak nie uprawnia jej do samodzielnego skorzystania z prawa do wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
Taką skargę ewentualnie mógłby złożyć jej mąż. Ewentualne podjęcie spornej uchwały z naruszeniem prawa dotyczyłoby naruszenia jego interesu prawnego czy też uprawnienia – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Opolu z 4 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Op 757/14, nieprawomocny