Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Spółka komunalna zajmująca się prowadzeniem targowisk i hal targowych na terenie miasta wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Spółka zadała pytanie czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wynagrodzenie za inkaso opłaty targowej, który gmina wypłaca własnej spółce komunalnej?
Jej zdaniem brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem VAT takiego wynagrodzenia, gdyż należność ta nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Spółka komunalna, wykonując powierzone przez gminę zadania, nie świadczy na jej rzecz usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, gdyż relacja pomiędzy miastem, a jego spółką komunalną nie ma charakteru cywilnoprawnego.
Minister Finansów uznał taką interpretację spółki za nieprawidłową.
WSA zgodził się ze stanowiskiem Ministra Finansów.
Sąd zwrócił uwagę, iż w realiach rozpatrywanej sprawy przedmiotem opodatkowania nie jest opłata targowa (ma ona niewątpliwie charakter publicznoprawny i nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług), lecz wynagrodzenie za świadczenie usług w postaci realizacji inkasa.
Zdaniem WSA wynagrodzenie wypłacone przez gminę za pobór opłaty targowej przez spółkę komunalną jest zapłatą za odpłatne świadczenie usług na jej rzecz, które podlega VAT, w rozumieniu art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 10 września 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 328/14, nieprawomocny