Wójt odwołał dyrektor samorządowego centrum kultury i promocji gminy. Powodem odwołania była utrata zaufania w związku z podejmowaniem przez dyrektor działań nie licujących z zasadami rzetelności i uczciwości zawodowej.
Dyrektor poskarżyła się do sądu administracyjnego.
Zarzuciła naruszenie art. 15 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z dnia 25 października 1991 r. (Dz.U. Nr 114, poz. 493) poprzez nieprzeprowadzenie przez wójta konsultacji organizacji działających w dziedzinie szeroko pojętej kultury.
W odpowiedzi wójt tłumaczył, iż stowarzyszenia wskazane przez skarżącą nie prowadzą działalności twórczej w rozumieniu ustawy o organizowaniu i powadzeniu działalności kulturalnej.
WSA przyznał rację skarżącej.
Zdaniem sądu odwołanie dyrektor nie zostało poprzedzone zasięgnięciem opinii stowarzyszeń zawodowych i twórczych.
Sąd wyjaśnił, iż "pojęcie "stowarzyszenie twórcze", o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, należy rozumieć szeroko.
Obejmuje ono zarówno stowarzyszenia zrzeszające twórców, jak też prowadzące i inspirujące działalność twórczą.
Obowiązkiem wójta jest dokładne ustalenie, jakie związki zawodowe oraz stowarzyszenia zawodowe i twórcze działają na terenie miasta. W dalszej kolejności powinien on zasięgnąć ich opinii w zakresie osoby odwoływanego dyrektora instytucji kultury. Wójt nie wykonał wskazanych wyżej obowiązków.
Pominięcie działań konsultacyjnych stanowi istotne naruszenie prawa – uznał sąd.
W rozpatrywanej sprawie wójt nie wykazał, że wskazywane przez skarżącą stowarzyszenie nie jest stowarzyszeniem twórczym.
Natomiast informacje udzielone przez stowarzyszenie – niezweryfikowane przez organ – wskazują, że ma ono charakter "stowarzyszenia twórczego", o którym mowa w ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a zatem opinia tego stowarzyszenia w sprawie mogła być konieczna.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 27 października 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 655/15, nieprawomocny