Mężczyzna zwrócił się do prezydenta miasta o zwrot wywłaszczonej nieruchomości lub ewentualnie o wypłacenie równowartości działki.
Organ wszczął postępowanie oraz zobowiązał mężczyznę do złożenia wniosku o zwrot wywłaszczonej nieruchomości przez wszystkich współwłaścicieli tej nieruchomości lub jej spadkobierców.
W trakcie postępowania wnioski o zwrot wywłaszczonej nieruchomości złożyła część współwłaścicieli i spadkobierców – w zakresie przypadających im części.
W rezultacie organ jednak umorzył postępowanie. Uznał bowiem, iż skoro wywłaszczona nieruchomość należała do kilku współwłaścicieli, a nie wszyscy oni oraz ich spadkobiercy złożyli wniosek o jej zwrot, to brak ten stanowi negatywną przesłankę merytorycznego rozpoznania wniosku o zwrot.
WSA wyjaśnił, iż w wielu przypadkach nie jest możliwe, z różnych powodów, doprowadzenie do złożenia wniosku o zwrot wywłaszczonej nieruchomości przez wszystkich uprawnionych lub uzyskania zgody wszystkich uprawnionych na żądanie zwrotu.
Taka sytuacja może być niezależna od stanowiska osób składających wniosek o zwrot oraz od nakładu ich starań w pozyskaniu zgody wszystkich uprawnionych.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Samorząd Terytorialny Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
W wielu sprawach liczba spadkobierców, a w szczególności ustalenie ich adresów, uzyskanie kontaktu, pozostaje niemożliwe do wykonania, co zablokuje możliwość realizacji żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości przez pozostałych uprawnionych. Nie może to być uznane za sprawiedliwe społecznie i zgodne z duchem Konstytucji RP.
Dlatego też, zdaniem sadu, nie jest koniecznym warunkiem dopuszczalności żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości w trybie art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 782 z późn. zm.) złożenie wniosku o tenże zwrot przez wszystkich uprawnionych lub zgoda na żądanie zwrotu udzielona przez wszystkich uprawnionych.
Wniosek o zwrot mogą złożyć wszyscy uprawnieni łącznie, część z nich lub pojedyncze osoby żądając zwrotu udziału im przypadającego – podkreślił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 3 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 623/15, nieprawomocny